"Postoji velika zabrinutost među članicama Vijeća sigurnosti o tim optužbama i opći je utisak kako mora postojati pojašnjenje o onome što se dogodilo, a situacija se mora pažljivo pratiti", rekla je u srijedu novinarima veleposlanica Argentine pri UN-u Maria Cristina Perceval, nakon izvanrednog sastanka Vijeća sigurnosti, koji je bio zatvoren za javnost.
SAD-e, Velika Britanija i Francuska su među 35 država koje su zatražile da istražitelj UN-a Ake Sellstrom, čiji se tim trenutno nalazi u Siriji, što je prije moguće istraži istraži taj incident.
Diplomati UN-a su za Reuters izjavile da su se Rusija i Kina usprotivile formulaciji po kojoj bi se zahtijevala istraga UN-a.
Vijeće sigurnosti UN-a započelo je u srijedu izvanredni sastanak iza zatvorenih vrata povodom pokolja u Siriji u kojem je, kako tvrdi oporba, režim upotrijebio kemijsko oružje.
Zasjedanje Vijeća sigurnosti UN-a održalo se na zahtjev pet od 15 članica Vijeća - Francuske, SAD-a, Velike Britanije, Luxembourga i Južne Koreje. Više članica Vijeća je od stručnjaka UN-a koji se trenutačno nalaze u Siriji zatražilo da se smjesta upute na mjesto napada, tražeći istragu o navodima da je u napadu korišteno kemijsko oružje. Rusija je također tražila "objektivnu i profesionalnu istragu", ali dopušta mogućnost da je napad u stvari provokacija pobunjenika kako bi se iznudila međunarodna akcija. Sirijska vlada odlučno je opovrgla optužbe na svoj račun.
Istovremeno sa zasjedanjem Vijeća sigurnosti, Pariz, London, Washington i Berlin su od glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona službeno zatražili istragu o navodnom kemijskom napadu.