Uz predstavnike slovenske središnje banke i ministarstva financija, u odboru koji će pratiti provjeru stanja u bankama bit će i promatrači Europske komisije, Europske središnje banke (ECB) te Europskog ureda za nadzor banaka (EBA).
Kako je priopćila slovenska središnja banka, stresnim testovima i pregledu kvalitete sredstava bit će po preporuci EU-a podvrgnute Nova ljubljanska banka (NLB), Nova kreditna banka Maribor (NKBM) i Abanka Vipa, te još sedam banaka: Banka Celje, Gorenjska banka, Probanka, Factor banka, Unicredit banka Slovenija, Hypo Alpe Adria Bank in Raiffeisen banka.
Za provedbu stresnih testova imenovana je tvrtka Oliver Wyman, a za pregled kvalitete sredstava u bankama tvrtke Deloitte, te Ernst&Young. Obavit će će se i neovisna procjena vrijednosti nekretnina kojima raspolažu banke, a svi rezultati pregleda stanja banaka trebali bi biti poznati do kraja godine.
Kako prenose slovenski mediji, stresni testovi u bankama i provjera kvalitete njihovih sredstava trebali bi pokazati koliko bi dodatnog kapitala one trebale prema različitim scenarijima razvoja situacije na financijskom tržištu do 2015. i koliko su opterećene lošim kreditima.
Kako navode mediji, to je povezano sa zahtjevom Europske komisije da se u bankama u kojima je vlasnik država provede neovisna revizija još prije nego se njihovi loši krediti prebace na tzv. lošu banku, a one saniraju obveznicama s državnim jamstvom.