Euro je prema dolaru ojačao 0,2 posto, na 1,3356 dolara.
Američka novčanica istodobno je dobila na vrijednosti prema jenu, i to 0,5 posto, na 98,03 jena.
Analitičari ističu da bi ovotjedni makroekonomski podaci iz eurozone, uključujući izvješće kompanije Markit o aktivnostima u industrijskom i uslužnom sektoru, mogli poduprijeti zajedničku europsku valutu.
Prema najnovijim podacima američke Komisije za trgovinu robnim terminskim ugovorima, devizni špekulanti u prošlom su tjednu ponovo iskazali optimizam u pogledu kretanja tečaja eura.
Najveću pozornost privlači ipak ovotjedna objava zapisnika s prošlomjesečnog sastanka odbora za monetarnu politiku američke središnje banke. Neizvjesnost u pogledu signala o tempu i rokovima ukidanja poticajnih mjera koči rast dolara.
"Zapisnik bi mogao signalizirati da će Fed idućeg mjeseca početi smanjivati poticajne mjere. To bi zajedno s rastom prinosa na američke državne obveznice moglo dovesti do jačanja dolara u ovom tjednu", tumači Marcus Hettinger iz Credit Suissea.
Prinosi na 10-godišnje američke obveznice trenutno su na najvišoj razini u dvije godine i iznose 2,8750 posto.
Drugi pak analitičari upozoravaju da bi Fedova sklonost poticajima odnosno izostanak bilo kakvih signala mogli još i više zakočiti dolar.
"Prevladava uvjerenje da će Fed početi ukidati poticaje idućeg mjeseca. Ako pak zapisnik ne ponudi čvrste naznake u tom smjeru, prisutan je rizik da bi se očekivanja mogla pomaknuti s rujna na listopad", napominje Adam Cole iz RBC Capital Marketsa.