Indeks dolara prema košarici ključnih valuta porastao je 0,1 posto, na 81,25 bodova, poduprt uglavnom blagim rastom tečaja zelene novčanice prema euru. Jedinstvenom europskom valutom trgovalo se po 1,3340 dolara.
Tečaj dolara prema jenu ostao je nepromijenjen u odnosu na jučerašnje zatvaranje tržišta, na 97,40 jena.
Prinosi na američke 10-godišnje državne obveznice približili su se najvišoj razini u dvije godine slijedom očekivanja da će američka središnja banka već idućeg mjeseca početi smanjivati poticaje za gospodarstvo.
"Budući da se prinosi na 10-godišnje američke obeznice približavaju razini od tri posto, smatramo da opći smjer ukazuje na jačanje dolara", konstatirao Tom Levinson iz ING-a.
U fokusu su makrogospodarski pokazatelji iz SAD-a, budući da je Fed uvjetovao ukidanje poticaja stabilnim gospodarskim rastom. Danas će biti objavljeni podaci o početku gradnje novih kuća u srpnju i indeks povjerenja koji izrađuje Sveučilište u Michiganu.
Eurozona je pak po nedavno objavljenim podacima europskog statističkog ureda izašla iz recesije u drugom tromjesečju ali Europska središnja banka po svemu sudeći neće tako skoro mijenjati blagu monetarnu politiku.
Japanska središnja banka pokrenula je u travnju opsežan program kvantitativnog ublažavanja monetarne politike a u idućim mjesecima vjerojatno slijede i dodatne fiskalne i strukturne reforme.
Stoga se japanski ulagači u potrazi na višim prinosima okreću inozemstvu. Aktualni podaci pokazuju da su u posljednje vrijeme pretežno kupovali inozemni dug, od čega velik dio vjerojatno otpada upravo na američke državne obveznice.