Svih 6 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, danas očekuje stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks pao je protekloga tjedna 1,43 posto, na 1.827 bodova, a Crobex10 1,09 posto, na 1.029 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je 24 milijuna kuna, što je otprilike 21 milijun manje nego prethodnoga tjedna. Još 6,8 milijuna kuna ostvareno je blok transakcijom dionicom AD Plastika.
U redovnom trgovanju najveći promet ostvaren je dionicom HT-a, 5,4 milijuna kuna, a cijena joj je pala 0,97 posto, na 173,20 kuna.
Po prometu slijedi dionica Ericssona Nikole Tesle, s 2,7 milijuna kuna, uz pad cijene za 1,66 posto, na 1.500 kuna.
Znatniji gubitak bilježila je protekloga tjedna redovna dionica Croatia osiguranja, čija je cijena pala za 5,21 posto, na 6.729 kuna, uz promet od gotovo milijun kuna, nakon što je Vlada objavila poziv za iskazivanje interesa i prikupljanje neobvezujućih ponuda za prodaju dijela od ukupno 80,2 posto svog vlasničkog udjela u toj tvrtki.
Snažniji rast cijene, pak, bilježi dionica Solarisa, za više od 21 posto, te Libirnija Rivijera Holdinga, za više od 11 posto.
„Uz izuzetno skromnu likvidnost, koja se kretala u prosjeku oko 7,4 milijuna dnevno, dijelom zbog skraćenog tjedna, ali i sezone ljetnih odmora, protekloga tjedna na domaćem tržištu indeksi su pali više od 1 posto“, kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste&Steiermaerkische banci.
Kako ističe, danas će u fokusu investitora biti dionica Petrokemije, nakon što je jutros iz tvrtke objavljeno da je dokapitalizacija uspješno završena u prva dva kruga, pri čemu je upisano i uplaćeno 1.095.330 novih dionica, a cijena novih dionica određena na 170 kuna.
„Vjerujem da će ova vijest biti glavni pokretač zbivanja na domaćem tržištu“, smatra Špoljar.
Na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica pale, što je posljedica nesigurnosti ulagača nakon najava da bi američki Fed već u rujnu mogao smanjiti poticajne monetarne mjere.
Na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones pao 1,5 posto, na 15.425 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,1 posto, na 1.691 bod, a Nasdaq indeks 0,8 posto, na 3.660 bodova.
„Na inozemnim burzama protekli tjedan bio je prilično negativan, pa su tako na Wall Streetu indeksi imali najlošiju izvedbu od lipnja. Glavni razlog tome činjenica je da su makroekonomski pokazatelji SAD-a nešto bolji, a rezultati kompanija solidni, što sve povećava neizvjesnost oko toga kada će Fed i u kojoj mjeri smanjiti monetarne poticaje gospodarstvu“, navodi Špoljar.
Na prodaje dionica investitore navode i tehnički signali tržišta.
„Multiple S&P indeksa na najvišim su razinama u zadnje tri godine, što također generira cjenovne pritiske na Wall Streetu“, dodaje Špoljar.
Jedino su ojačale protekloga tjedna dionice rudarskih kompanija, nakon boljih od očekivanja makroekonomski pokazatelji Kine, ponajviše o vanjskotrgovinskoj razmjeni i industrijskoj proizvodnji, ističe Špoljar.
„U fokusu investitora danas će biti podatak o industrijskoj proizvodnji u Japanu, a s nestrpljenjem očekuju i sutrašnje podatke o industrijskoj proizvodnji u eurozoni te podatke o američkoj maloprodaji“, zaključuje Špoljar.