FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ZSE: Crobexi u minusu, HT i dalje klizi

ZAGREB, 15. srpnja 2013. (Hina) - Na Zagrebačkoj su burzi Crobexi u podne bili u blagom minusu, uz mršav promet, jer nema značajnijih domaćih vijesti, dok je dionica HT-a skliznula na novu rekordno nisku razinu.

Crobex indeks bio je oko podneva u minusu 0,28 posto, na 1.822 boda, dok je Crobex10 skliznuo 0,36 posto, na 1.019 bodova.

Redovni promet dionicama iznosio je 2,8 milijuna kuna, oko milijun manje nego u petak u ovo doba.

„Crobexi su u blagom minusu, dok je likvidnost i dalje slaba, što se i očekivalo, s obzirom da je sezona godišnjih odmora i da nema značajnijih vijesti. Ulagači prate zbivanja na stranim tržištima, a nove smjernice očekuju se idućega tjedna, kada domaće kompanije počnu objavljivati izvješća o poslovanju u drugom tromjesečju i prvih šest ovogodišnjih mjeseci“, kaže Ana Matić, financijska analitičarka Zagrebačke banke.

Najveći promet, 1,5 milijuna kuna, do podneva je ostvaren dionicom HT-a. Cijena joj je pala 0,8 posto, na 169,20 kuna, a u jednom je trenutku zaronila na 169 kuna, novu najnižu od uvrštenja na Burzu.

Od polovice lipnja, od kada se tom dionicom trguje bez prava na dividendu, cijena HT-a pala je više od 17 posto.

S prometom od oko 350 tisuća kuna slijedi dionica Ericssona Nikole Tesle, pri čemu joj je cijena porasla 1,05 posto, na 1.548 kuna.

Najviše je, 5,6 posto, na 76,90 kuna, danas porasla cijena dionice Đuro Đaković Holdinga, uz promet od oko 175 tisuća kuna.

Nastavljen je i rast cijene dionice Petrokemije. Nakon što je prošloga tjedna skočila više od 9 posto, danas je ta dionica poskupila daljnjih 1,5 posto, na 218 kuna, što se zahvaljuje špekulacijama o privatizaciji te kutinske tvrtke.

A na svjetskim se tržištima nastavlja rast cijena dionica. Nakon što su prošloga tjedna ulagače ohrabrile najave Europske središnje banke i američkog Feda da će i dalje voditi labavu monetarnu politiku, jutros ih je potaknuo podatak o sloidnom rastu kineskog gospodarstva.

Tamošnji bruto domaći proizvod porastao je u drugom tromjesečju 7,5 posto na godišnjoj razini. To je, doduše, sporije od 7,7-postotnog rasta u prethodnom kvartalu, ali u skladu s očekivanjima.

„Na svjetskim burzama i dalje vlada dobro raspoloženje, a ulagače je najviše potaknuo rast kineskog BDP-a. Iako je rast niži nego u prvom kvartalu, ipak je u skladu s očekivanjima analitičara i tamošnje vlade, koja je kao cilj postavila rast gospodarstva u ovoj godini za 7,5 posto“, kaže Ana Matić.

Zahvaljujući tome, oko podneva su londonski FTSE, frankfurtski DAX i pariški CAC indeks bili u plusu između 0,2 i 0,5 posto.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙