Predstavnica hrvatskog Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje Mirela Stanić-Popović pozvala je izbjegle iz Hrvatske da do 31. kolovoza podnesu prijave tome uredu ukoliko se žele vratiti i trajno nastaniti u Hrvatskoj. Ona je rekla da je Hrvatska u potpunosti predana rješavanju preostalih problema koji se odnose na povratak izbjeglih, te napomenula da su vlasti izradile projekte vezane za izgradnju stambenih zgrada u Kninu i Korenici te doma za starije osobe u Glini.
Povjerenik za izbjeglice i migracije srbijanske vlade Vladimir Cucić istaknuo je na konferenciji da u Srbiji ima oko 13.600 obitelji koje su izravni korisnici toga programa, a pomoćnica američkog državnog tajnika za stanovništvo, izbjeglice i migracije Ann Richard pohvalila je vlade Srbije, Hrvatske, BiH i Crne Gore što su iskazale političku volju da trajno udome tisuće izbjeglih i raseljenih.
Srbiji, koja ima najveći broj izbjeglica u Europi, od listopada će na raspolaganju biti 13,9 milijuna eura za provođenje drugog dijela projekata u okviru "Regionalnog stambenog programa".
"Nakon mnogobrojnih muka koje smo imali na početku, nadamo se da ćemo ispuniti očekivanja izbjegličkih obitelji u Srbiji u idućih nekoliko godina", rekao je Cucić, naglasivši da su 54 općine u Srbiji dodijelile zemljište za gradnju stambenih zgrada za prognanike i izbjeglice koji će dobivati građevni materijal, a za najugroženije bit će osigurane montažne kuće.
Za rješavanje stambenih problema izbjeglica iz IPA fondova Europske unije bit će odvojeno 12 milijuna, a srbijanska vlada izdvojit će 3,5 milijuna eura za oko od 700 obitelji.
Na skupu je rečeno i da će za zatvaranje izbjegličkih centara tijekom iduće dvije godine biti izdvojeno 15 milijuna eura. Trenutačno je u Srbiji 18 centara, na Kosovu ih je 11, a neformalnih koji nisu pod izravnom državnom skrbi, tridesetak.
Pomoćnica američkog državnog tajnika za stanovništvo, izbjeglice i migracije Ann Richard rekla je da SAD snažno podržavaju nalaženje stambenog rješenja za 74.000 izbjeglica u i napomenula da je američka vlada do sada u tu svhu izdvojila 10 milijuna dolara. Richard je, prema izvješću beogradskih elektroničkh medija, lokalnim zajednicama rekla da moraju stvoriti ne samo stambene već i sigurnosne uvjete i radna mjesta za izbjegle i prognane, da pridonesu pomirenju između etničkih skupina i osiguraju im da ne budu žrtvama diskriminacije.
Šef misije OSCE u Srbiji Peter Burkhard rekao je da ta organizacija podupire provođenje programa u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori i pozvao donatore da pruže svoju podršku.
"Regionalni stambeni program" pokrenut je na inicijativu potpredsjednika srbijanske vlade Jovana Krkobabića 2008. u Ženevi, a vrijednost mu je 584 milijuna eura, od kojih je 335,2 milijuna namijenjeno za Srbiju, dok ostatak srazmjerno pripada Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Hrvatskoj.