Sudionici marša među kojima ima i onih iz Hrvatske te niza drugih zemalja kao i svih ranijih godina proći će stazom dugom 78 kilometara kojom su se u srpnju 1995. godine srebrenički Bošnjaci nakon pada zaštićene zone pokušavali probiti na teritorij pod nadzorom Armije BiH.
Američki veleposlanik u BiH Patrick Moon koji također sudjeluje u maršu kazao je kako to čini jer žrtve Srebrenice zaslužuju neprestano sjećanje. "Ovo je prilika da još jednom kažemo što se zbivalo tih užasnih dana 1995. godine i da žrtvama odamo počast", izjavio je Moon.
Kako je u ponedjeljak potvrđeno iz organizacijskog odbora vlade Federacije BiH za obilježavanje obljetnice genocida u Srebrenici, tamo će 11. srpnja biti pokopani posmrtni ostaci 409 bošnjačkih žrtava.
Među njima su posmrtni ostaci i djevojčice koja se rodila i odmah zatim preminula zbog nedostaka liječničke skrbi u srpnju 1995. godine u krugu baze nizozemskih pripadnika UNPROFOR-a.
Najstarija žrtva koja će biti pokopana je starac koji je u vrijeme kada je ubijen imao 76 godina.
U krugu memorijalnog kompleksa u Potočarima do sada su pokopani posmrtni ostaci 5657 žrtava genocida a dostupni podaci govore kako je u srpnju 1995. godine nakon pada Srebrenice ubijeno više od 8300 osoba.