"U svojstvu vlade žalimo se na međunarodnoj razini. Već smo se žalili UN-u, a sada ćemo se žaliti Povjerenstvu za ljudska prava Ujedinjenih naroda", rekao je potpredsjednik Alvaro Garcia na konferenciji za novinare u La Pazu.
On je objasnio da je svrha tog postupka "pokretanje procedure protiv odgovornih za to kršenje zračnog prostora kojim je ugrožen život predsjednika jer je spriječeno prelijetanje određenih europskih zemalja, što se ne zbiva čak ni u vrijeme rata".
Francuska, Španjolska, Portugal i Italija su odbile dozvoliti prelijetanje zrakoplova u kojem se nalazio Morales, jer su sumnjale da se u njemu nalazi bivši američki obavještajac Edward Snowden kojega SAD želi uhititi zbog odavanja tajnog američkog programa nadzora elektroničkih komunikacija.
Zrakoplov se morao 13 sati zadržati u Beču. Nakon nekoliko sati četiri europske zemlje su dozvolile Moralesovom zrakoplovu da nadleti njihov teritorij. La Paz navodi da se radi o planu koji vodi SAD, s kojima Bolivija ima vrlo nategnute odnose.
Predsjednik Morales je tijekom boravka u Rusiji iz Moskve poručio da će razmotriti Snowdenov zahtjev za azil.