Ovo se izvješće temelji na službenim podatcima kolumbijske policije, državnog odvjetništva i obavještajnih služba, ali i iskaza svjedoka koje su prikupile nevladine organizacije što djeluju na tom području.
"Ukupno je 39.058 osoba oteto barem jednom u životu između 1970. i 2010." u toj zemlji s 47 milijuna stanovnika, ističe se u studiji koju je izradio institut Cifras y Conceptos a financirala ga je Europska unija.
Zadaća studije je da "bude još jedan oblik zastupanja žrtava", da utvrdi istinu i pomogne pravosuđu i žrtvama otmice da dobiju odštetu, ističe Institut za povijesno pamćenje, priznajući ipak da o tim brojkama nije postignut apsolutni "konsenzus" ni "sigurnost".
"Ova studija je dosad neviđen napor u povijesti naše zemlje", rekao je kolumbijski ministar unutarnjih poslova Fernando Carillo u prigodi predstavljanja izvješća.
Istraživanje je pokazalo da su 80 posto žrtava muškarci između 18 i 65 godina koji žive u ruralnim područjima i čija je otmica financijski motivirana. Slučajevi otmice stranaca, premda su pomno praćeni u medijima, iznosi tek 3 posto.
Zahtjev za otkupninu u 84 posto slučajeva razlog otmice ljudi koji su u rukama otmičara provodili u prosjeku između jednog dana i mjesec dana.
Uzrok ove pošasti jest unutarnji sukob koji već pola stoljeća vode komunistička gerila, među kojima i Kolumbijske oružane revolucionarne snage (FARC), ultradesničarske paravojne milicije - službeno raspuštene - i kriminalne bande.
Tek 8 posto slučajeva završilo se izricanjem sudske presude počiniteljima, što je čest razlog ogorčenja domaće javnosti.