Sporazum, kojem je cilj ukloniti prepreke trgovini i investicijama, mogao bi donijeti 119 milijardi eura godišnje koristi Europskoj uniji, te 95 milijardi eura godišnje tržištu SAD-a, kazao je Andreas Galanakis, direktor za politiku u Američkoj trgovinskoj komori pri EU.
Ako bude postignut, taj sporazum mogao bi povećati bruto domaći proizvod (BDP) EU-a za 0,5 posto, a SAD-a za 0,4 posto, stvoriti više od 500.000 radnih mjesta na obje strane, te povećati proizvodnju kompanija za 107 milijardi eura u EU odnosno 71 milijardi eura u SAD-u, dodao je Galanakis.
Sporazum o trgovini i investicijama između SAD-a i EU-a trebao bi ukloniti carine i granične prepreke u trgovini robama, liberalizirati trgovinu uslugama, povećati ulaganja, stimulirati inovacije, ojačati tržišta kapitala, olakšati kretanje ljudi, te potaknuti regulatornu suradnju.
Iako je SAD tek 10. trgovinski partner Hrvatske, koristi od sporazuma trebale bi imati i hrvatske kompanije, koje će od 1. srpnja postati dio europskog tržišta, istaknuo je Denis Čajo, predstojnik Državnog ureda za trgovinsku politiku.
Najveće koristi očekuju se u području necarinskih prepreka trgovini, kao što su primjerice ekološke ili sigurnosne norme čijim bi se usklađivanjem olakašao pristup drugim tržištima, dodao je Čajo.
Američki predsjednik Barack Obama, predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy najavili su u veljači ove godine da namjeravaju pokrenuti pregovore o sveobuhvatnom trgovinskom i gospodarskom sporazumu između EU-a i SAD-a. Početak pregovora o trgovinskom sporazumu očekuje se krajem srpnja ove godine, a završetak otprilike u ljeto iduće godine. Zbog političke potpore, kao i zbog financijske krize i sve veće konkurencije iz gospodarstva u nastajanju, ovo je pravi trenutak za početak pregovora, zaključili su sudionici na poslovnom doručku.