Dvojica čelnika su se nakon susreta u petak navečer i nakon bilateralnog sastanka, a prije radne večere sastali tijekom poslijepodneva na imanju Sunnylands u Rancho Mirage, 160 km od Los Angelesa.
U petak su dvojica čelnika, koji bi trebali surađivati na međunarodnoj sceni do početka 2017., obećali su da će postaviti temelje novog modela odnosa između Kine i Sjedinjenih Država.
Obama je izjavio da želi "novi model suradnje" s Pekingom, a njegov kineski kolega Xi je također spomenuo "novi model odnosa između velikih zemalja" i pozvao je Obamu u Kinu na neformalni summit ne preciziravši njegov datum.
Ubrzo su spomenute neugodne teme. Xi je govorio o nesporazumima u vezi informatičkih napada. Obama je oprezno zaželio da se poštuju zajednička pravila u još neistraženim područjima u pogledu međunarodnih normi.
Kineski predsjednik je potvrdio da ta pojava predstavlja problem, ali je bio vjeran liniji Pekinga i zajamčio da je njegova zemlja također žrtva informatičkih napada, te ponovo spomenuo nesporazume.
Obama je još jednom branio informatičku sigurnost svoje zemlje u trenutku kada je njegova administracija u središtu rasprava nakon otkrića o prikupljanju privatnih podataka u ime protuteroističke borbe.
Obama i Xi nisu predvidjeli konferenciju za novinare nakon tog razgovora, ali njihovi bliski suradnici bi trebali podnijeti izvješće o tom sastanku.
Više stotina prosvjednika protiv Xija, članova pokreta Falungong, zagovaratelja neovisnosti Tibeta i ljudskih prava došli su u petak do Sunnylandsa.