"Bojim se da će posljedice za dalje funkcioniranje sustava u BiH biti vrlo teške. U razgovorima s klubovima svih stranaka sam dobio vrlo jasne poruke kako je nastavak rada krajnje neizvjestan", rekao je predsjednik HDZ-a 1990. Božo Ljubić za medije u Mostaru.
Pojasnio je kako postoje ozbiljne sigurnosne prijetnje za funkcioniranje institucija BiH, te da su prosvjedi dobili političku dimenziju koju ne treba zanemariti.
"JMBG jeste povod i građani imaju prava biti nezadovoljni. Međutim tijek prosvjeda, zahtjevi i transparenti su razotkrili postojanje političkih motiva kako iz samoga Sarajeva, tako i dijelova međunarodne zajednice", dodao je Ljubić.
Po njegovim riječima hrvatskoj politici, ali i državi BiH je najvažnije da sustav funkcionira te da nema zastoja na putu k EU.
"Mi svojim kredibilitetom i principima nastojimo da se problemi rješavaju. Hrvatima, a ujedno cijeloj BiH najmanje odgovara vaninstitucionalno djelovanje i blokade. Naš je odgovor jedino taj usvajati zakone i provoditi reforme i približavati se Europskoj uniji", rekao je Ljubić.
Po njegovim riječima hrvatski političari će naknadno zauzeti stajalište oko odnosa prema trenutačnoj krizi u BiH.
Tek u jutarnjim satima na petak nakon skoro 20-satne blokade koja se pretvorila u talačku krizu iz zgrade zajedničkih institucija u Sarajevu su izašli državni zastupnici, ministri i uposlenici.
Građani koji su organizirali provjede na početku su se okupili motivirani nedonošenjem zakona o JMBG-u čime je djeci onemogućeno dobivanje zdravstvenih iskaznica, putovnica i drugih dokumenata. Prosvjedi su nastavljeni i u petak ali u manjem obujmu a nisu zabilježena veća okupljanja na većinskim hrvatskim i bošnjačkim područjima države.