Solidarni sa Sarajevom, jedan je od glavnih transparenata koji je organiziran na središnjem Španjolskom trgu u Mostaru, no prosvjedima se unatoč najavama priključio razmjerno mali broj ljudi.
“Nakon sinoćnjih događanja u Sarajevu političari se moraju upitati što rade i da se boje naroda koji ih je birao", rekao je jedan od organizatora Nino Zelenika.
Prosvjednici su dijelili letke na kojima su isticani zahtjevi o hitnom donošenju Zakona o JMBG-u koji je i potaknuo prosvjede u Sarajevu, jer novorođena djeca u BiH zbog političkih prijepora mjesecima nisu mogli dobiti zdravstvene iskaznice, niti putovnice i druge dokumente.
Prosvjednici su se nakon sat vremena uputili prema gradskoj vijećnici u kojoj se ne održavaju sjednice zbog prijepora između hrvatskih i bošnjačkih stranaka.
"Svojim izlaskom želimo ukazati na katastrofalno stanje u Mostaru, u gradu kronične političke krize na lokalnoj razini. Želimo pravedan gradski statut zasnovan na ravnopravnosti svih građana i građanki Mostara i učinkovitu, odgovornu i nekorumpiranu lokalnu vlast", navedeno je u letku koji je dijeljen prolaznicima.
"Mi ne zaslužujemo ovakvu vlast kakvu sada imamo", rekao je sindikalni aktivist Miron Torlo.
Organizatori i okupljeni su u izjavama za medije iznosili i teško ekonomsko stanje kao jedan od glavnih problema zbog čega očekuju promjene.
"Očito da je političko i ekonomsko stanje u BiH došlo do kritične točke i samo je pitanje kako ćemo preusmjeriti ovu energiju koja je otvorena u BiH", rekao je politolog i sudionik prosvjeda Husein Oručević. Dodao je da nije isključeno da prosvjedi u BiH prerastu i u pobunu građana ako političari ne počnu slušati glas građana.
"Imamo primjer Turske, imamo primjer Sjeverne Afrike, imamo primjer Zapadne Europe. Ukoliko političari ne budu slušali glas naroda onda može doći do neželjenih stvari", rekao je Oručević.