To znači da su ministri vanjskih poslova zemalja članica EU-a dogovorili da će i dalje biti zamrznuta sirijska imovina i financije u inozemstvu, da ostaju na snazi ograničenja u trgovini, prometu, te zabrana putovanja u inozemstvo za predsjednika Sirije Bašara al-Assada i visoke sirijske dužnosnike.
Francuska i Velika Britanija predlagale su da se djelomično ukine embargo na prodaju oružja sirijskim ustanicima koji se bore protiv vladajućeg režima predsjednika Bašara al-Assada. Oko toga pitanja zemlje članice podijelile su se u tri tabora. U prvom su Francuska i Britanija, u drugom Austrija, Češka, Švedska i Slovačka, koje su želje da se sadašnji paket sankcija i dalje nastavi jer se pribojavaju da oružje ne završi u rukama protuzapadnih snaga. Najveći broj zemalja, na čelu s Njemačkom, u trećem je taboru koji je želio kompromis na način da se zadrži embargo uz neke promjene koje bi omogućile pomoć sirijskim ustanicima.
Iako je propao plan Francuske i Velike Britanije, te su zemlje ostvarile ono što su željele kad je u pitanju embargo na prodaju oružja, ali na račun europskog jedinstva, ocijenio je Reuters. Francuska i Britanija su se obvezale da u ovom trenutku neće isporučivati oružje sirijskim ustanicima. No, ta obveza praktično prestaje vrijediti od 1. kolovoza.
Britanski ministar vanjskih poslova William Hague izjavio je da je na sastanku u Bruxellesu praktično okončan Unijin embargo na prodaju oružja sirijskim ustanicima.
"Iako trenutno nemamo plan slati oružje u Siriju, dobili smo fleksibilniji prostor za reakciju ako se situacija u Siriji nastavi pogoršavati", kazao je William Hague novinarima.
Maratonski sastanak u Bruxellesu počeo je u ponedjeljak u 11.00 sati, bio je nakratko prekinut oko 20.30 sati, a na sastanku je kao promatračica sudjelovala i hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.