Sjedinjene Države, koja imaju najviše svojih vojnika u ISAF-u, uspostavile su posebni vizni režim za prevoditelje, no London je oklijevao.
Afganistanske vlasti, koje ne žele iseljenje "kvalificiranih ljudi", umanuju pak talibanske prijetnje.
Britanski premijer David Cameron isprva je obećao "velikodušnu financijsku pomoć" mladim prevoditeljima kako bi oni ostali u domovini i pomogli obnoviti je. Popustio je konačno pred akcijom nekoliko mladih prevoditelja koji su visokom sudu pravde u Londonu podnijeli peticiju s 82.000 potpisa tražeći da se prevoditeljima koji su radili za britansku vojsku dopusti useljenje u Veliku Britaniju.
Britanska vlada u srijedu je pristala ponuditi im petogodišnje vize, a nakon njihova isteka mogu zatražiti stalnu boravišnu dozvolu.
Prevoditelji koji odluče ostati u Afganistanu dobit će veliku financijsku pomoć.
Mary Fitzgerald, glasnogovornica skupine Avaaz, koja je organizirala peticiju, kazala je kako je 94 posto afganistanskih prevoditelja s kojima su razgovarali primilo prijetnje talibana, ili su prijetnje bile upućene njihovim obiteljima.
I bivši vojni časnici podržali su prevoditelje, među inima i general Mike Jackson, bivši zapovjednik vrhovnog stožera u Iraku.
"Ti su ljudi riskirali koliko i mi", reako je pak Jake Wood, bivši vojnik koji je sudjelovao u Iraku i Afganinstanu te istaknuo kako su svojim prijevodima "spasili živote mnogih vojnika".