FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 21 sat

ZAGREB, 11. svibnja 2013. (Hina) - Donosimo pregled vijesti iz svijeta do 21 sat.

ISLAMABAD - U Pakistanu su u subotu u 18 sati po mjesnom vremenu, sat kasnije nego što je bilo predviđeno, zatvorena birališta, a prema prvim rezultatima prednost imaju bivši premijer Nawaz Sharif i nekadašnji igrač kriketa Imran Khan. Izborno povjerenstvo objavilo je da se izborima odazvao veliki broj stanovnika. Biračka mjesta u Karachiju bit će zatvorena oko 20 po mjesnom vremenu, zbog navodnih prijevara, kašnjenja s otvaranjem birališta i talibanskog napada u kojemu je ubijeno 11 ljudi. Kako pokazuju prvi rezultati koje prenosi agencija Reuters, prednost imaju bivši premijer Sharif i Imran Khan. TV postaje u Pakistanu javile su da Khan vodi u više od 50 izbornih jedinica od ukupno 272. "Uz božju pomoć i suradnju pakistanskog naroda uspjeli smo ispuniti svoju dužnost te održati slobodne i transparentne izbore", rekao je na konferenciji za novinare tajnik izbornog povjerenstva Ishtiaq Ahmed. "Ništa ne skrivamo. Ako bude pritužbi s birališta, razmotrit ćemo ih. Možete biti sigurni da neće biti kompromisa kada je riječ o transparentnosti ovih izbora", rekao je te istaknuo kako se izborima u pokrajini Pendjab, u kojoj živi polovina od 86 milijuna upisanih birača, odazvao iznimno velik broj stanovnika. Oko podneva izborno povjerenstvo zabilježilo je odaziv od oko 60 posto, što je najviši postotak od izbora održanih 1977. Više do 86 milijuna birača pozvano je da izabere 342 zastupnika Narodne skupštine među 4.670 kandidata i vijećnike četiriju pokrajinskih skupština među 11.000 drugih kandidata. Za sigurnost na 70.000 birališta, od kojih se polovica smatra "rizičnima", bilo je zaduženo je 600.000 pripadnika policije i vojske.

ISTANBUL - U eksploziji automobila bombi u mjestu Reyhanli na jugu Turske, uz granicu sa Sirijom, poginulo je u subotu više od 30 ljudi, rekao je ministar pravosuđa Sadulah Ergin. "Broj ubijenih i ranjenih sada je viši od 100. Više od trideset ljudi je poginulo, a povećao se i broj ozlijeđenih", rekao je Ergin za tursku televiziju NTV. Turski premijer Tayyip Erdogan rekao je da bi eksplozija mogla biti povezana sa sukobom u Siriji ili s turskim mirovnim procesom s kurdskim militantima. "Prolazimo kroz teška vremena, počelo je novo razdoblje, razdoblje rješenja kurskog problema. Oni koji ne mogu podnijeti novo doba... mogli bi poduzimati ovakve akcije", kazao je. Dva automobila napunjena eksplozivom eksplodirala su pred uredom gradonačelnika i poštom u Reyhanliju, mjestu od 60.000 stanovnika u provinciji Hatay, smještenom osam kilometara od sirijske granice. "Ovdje imamo još jedno osjetljivo pitanje - pitanje pokrajine Hatay koja graniči sa Sirijom, pa se ovakve akcije poduzimaju kako bi ga još više naglasile", rekao je Erdogan.

PEKING - Dvadeset i dva rudara poginula su u subotu u rudniku ugljena na sjeverozapadu Kine, objavila je agencija Xinhua. Još devet rudara ostalo je zarobljeno pod zemljom u rudniku Taozigu, u provinciji Sečuan. U vrijeme nesreće u rudniku je bilo 108 rudara. Kineski rudnici smatraju se najopasnijima na svijetu, zbog loših uvjeta sigurnosti, jer je prioritet stavljen na što veću proizvodnju. Godine 2012. u kineskim rudnicima ugljena poginule su 1.384 osobe. Većina nesreća događa se u malim rudnicima koji često imaju lošu ventilaciju i slabo su pripremljeni na eventualne opasne situacije.

SOFIJA - Dužnosnici bugarskog pravosuđa u noći na subotu zaplijenili su 350.000 ilegalnih glasačkih listića, uoči održavanja prijevremenih parlamentarnih izbora, izvijestilo je državno tužiteljstvo. Listići su otkriveni u tiskari koja je s vladom potpisala ugovor o njihovu tiskanju. "U odnosu na broj naručenih biračkih listića, u noći na subotu zaplijenjeno ih je puno više nego što je naručeno", stoji u priopćenju tužiteljstva, koje je obećalo da će pojedinosti o ovom slučaju objaviti nakon održavanja izbora. Tiskara u kojoj su napravljeni listići nalazi se u gradu Kostinbrodu, oko 14 kilometara sjeverozapadno od Sofije, a njezin vlasnik je gradski vijećnik i član konzervativne stranke GERB, Jordan Bončev, prenosi agencija Focus. Bončev je opovrgnuo istinitost informacija o tiskanju ilegalnih listića, a to je učinila i njegova stranka, kojoj je na čelu bivši premijer Bojko Borisov. Strahujući od potencijalne GERB-ove manipulacije biračkim listićima, oporbene su stranke zadužile austrijski institut SORA-u da obavi paralelno prebrojavanje glasova.

RIM - Talijanska Demokratska stranka (PD) lijevog centra, nakon što je zbog unutarnjih sukoba njezin čelnik Pier Luigi Bersani prošlog mjeseca bio primoran na ostavku, izabrala je u subotu za tajnika stranke bivšeg sindikalnog čelnika Guglielma Epifanija. Dva najistaknutija političara PD-a, premijer Enrico Letta i mladi gradonačelnik Firence Matteo Renzi, nisu se kandidirali na subotnjim stranačkim izborima te se glavna bitka za čelno mjesto lijevog centra vjerojatno odgađa za jesen. Epifani, bivši čelnik najvećeg talijanskog sindikata CGIL, bio je jedini kandidat na izvanrednoj skupštini u Rimu, a općenito ga se smatra kompromisnim rješenjem između raznih stranačkih frakcija do stranačkog sabora koji će se održati u listopadu. "Demokratska stranka prolazi kroz krajnje složeno razdoblje", rekao je Epifani izaslanicima na skupštini. "Ne možemo to skrivati od sebe, riskiramo dotaknuti dno". Ta je stranka po istraživanjima javnog mišljenja uoči izbora održanih u veljači imala uvjerljivo vodstvo i potom ga potratila pa ju je mršava izborna pobjeda primorala na neočekivnau koaliciju sa starim suparnikom Silvijem Berlusconijem. Podijeljena između mnogobrojnih suprotstavljenih frakcija, stranka je zapravo bila bez vodstva otkako je Bersani dao ostavku nakon ponižavajuće unutarstranačke pobune tijekom glasovanja za predsjednika republike u travnju. Ispitivanja javnog mišljenja trenutno daju osjetnu prednost Berlusconijevom savezu desnog centra.

MIAMI - Dvojica astronauta s Međunarodne svemirske postaje (ISS) u subotu su u na brzinu organiziranom izlasku u svemir pokušali riješiti curenje amonijaka iz rashladnog sustava jedne od solarnih ploča koje osiguravaju električnu energiju za postaju koja orbitira oko Zemlje. Astronauti su s ploče uklonili jedan panel, postavili zamjensku pumpu i dodali novi amonijak za rashlađivanje. Posada ISS-a uočila je u četvrtak mlaz malih, zamrznutih pahulja amonijaka kako izlazi iz sustava rashlađivanja izvan postaje, objavila je NASA. Voditelji misije pregledali su slike i podatke te odlučili u subotu ujutro van postaje poslati dva američka astronauta, 43-godišnjeg Chrisa Cassidyja i 52-godišnjeg Toma Mashburna, kako bi pokušali zamijeniti pumpu na rashladnom sustavu. "Posada nije u opasnosti, a postaja nastavlja normalno raditi", kaže se u izjavi NASA-e. Amonijak se koristi za rashlađivanje električnih sustava koji neovisno upravljaju svakom od osam ploča solarnih panela postaje. Izlazak u svemir izravno je prenosila NASA TV na svojim interentskim stranicama.

TEHERAN - Konzervativac Said Džalili, glavni iranski pregovarač u sporu oko nuklearnog programa te zemlje, i bivši umjereni predsjednik Irana Akbar Hašemi Rafsandžani u subotu su predali svoje kandidature za iranske predsjedničke izbore koji će se održati 14. lipnja. Oni su svoje kandidature ministarstvu unutarnjih poslova predali zadnjeg dana roka za prijave. Njihove kandidature, kao i svih ostalih koji žele na predsjedničkom položaju zamijeniti Mahmuda Ahmadinedžada, još treba potvrditi Vijeće čuvara ustava, najkasnije do 23. svibnja. Džalili, star 47 godina, od 2007. je tajnik Vrhovnog vijeća za nacionalnu sigurnost i predstavnik vrhovnog iranskog vođe Alija Hamneija u razgovorima sa svjetskim silama o nadzoru nad iranskim nuklearnim aktivnostima. Njegova kandidatira predstavlja određeno iznenađenje, a očekuje se da će privući tradicionalne birače iranskog režima. Akbar Hašemi Rafsandžani, predsjednik Islamske republike od 1989. do 1997. godine, svoju je kandidaturu predao na samom isteku roka za prijave, a mediji su izvješćivali da se 78-godišnji Rafsandžani kolebao oko odluke. Njegov su raniji predsjednički mandat obilježili veliki napori u obnovi zemlje i razmjernio otvaranje prema inozemstvu. Rafsandžani je i nakon odlaska s predsjedničkog položaja ostao aktivan u iranskoj politici, a 2009. se zamjerio vladajućoj garnituri kad se pridružio zahtjevima da se ispita regularnost ponovnog Ahmadinedžadovog izbora i kritizirao grubo suzbijanje tadašnjih prosvjeda.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙