Štrajk u četvrtak kulminacija je dvotjednih prosvjeda protiv reforme javnog obrazovanja.
Organizatori, sindikati i druge organizacije objavili su u podne da štrajka više od 70 posto zaposlenih na sveučilištima, piše dnevni list El Pais.
Ministarstvo obrazovanja tvrdi da štrajka samo 20 posto zaposlenih, dodaje dnevnik.
Gonzalo Martin, 21-godišnji student arhitekture, odazvao se štrajku jer se protivi "povećanju školarina, jer želi obraniti javno obrazovanje i univerzalni pristup obrazovanju" te ističe kako se rezanje novca za školstvo već osjeća u manjku laboratorija, radionica, materijala..."
Mjere štednje u obrazovanju predviđaju povećanje broja učenika u razredu i povećanje satnice za nastavnike. Ukidaju se olakšice i dodaci što će posebno pogoditi učenike s poteškoćama. Na sveučilištu se pooštravaju kriteriji za dodjele stipendija, podiže cijena školarina.
Vlada tvrdi da će novi zakon smanjiti neuspjeh u školovanju djece, a protivnici uvjeravaju da je to samo krinka za pojeftinjenje školovanja koje će postati elitističko i u startu segregirati lošije učenike.
"LOMCE baca koncept obrazovanja 100 godina unatrag", ocijenila je glavna tajnica Saveza obrazovanja Montse Ros i tvrdi da "zakon dovodi u pitanje pravo na obrazovanje", piše dnevnik El Mundo.
U izvješću iz Barcelone taj list navodi da se štrajku odazvalo, prema riječima organizatora, više od 55 posto obrazovnih ustanova u Kataloniji.