Nikolić je kazao kako "kleči i traži pomilovanje za Srbiju" zbog zločina koji su počinjeni u Srebrenici, gdje je u srpnju 1995. godine ubijeno više od osam tisuća bošnjačkih muškaraca i mladića.
"Ja klečim zbog toga. Evo klečim. I tražim pomilovanje za Srbiju zbog zločina koji je počinjen u Srebrenici", izjavio je Nikolić istodobno tvrdeći kako Srbija u tome nije sudjelovala.
Unatoč inzistiranju novinarke da se očituje o tome je li u Srebrenici počinjen genocid, Nikolić na to nije odgovorio izrijekom već tvrdnjom kako "sve ono što se događalo u ratovima u bivšoj Jugoslaviji ima karakteristike genocida", a da presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) ne smatra relevantnim jer "genocid valja dokazati".
Nikolić je potvrdio i kako kani posjetiti Srebrenicu da bi ondje odao poćast žrtvama, no kazao je i kako to neće biti 11. srpnja kada se u tom gradu u nazočnosti brojnih predstavnika međunarodne zajednice obilježavaju obljetnice genocida nad Bošnjacima.
"Teško da bih ondje bio lijepo dočekan", kazao je srbijanski predsjednik.
Nikolić se u intervjuu požalio i kako su mnoge njegove izjave u prošlosti pogrešno interpretirane.
"Kakva sam ja smetnja za Hrvatsku. Nikakva", kazao je Nikolić tvrdeći kako Hrvatskoj "ne otima Vukovar nego o njemu govori u smislu broja stanovnika".
Kazao je kako nema razloga da se bilateralno ne sastane s hrvatskim predsjednikom Ivom Josipovićem kad se već sastaju na multilateralnim sastancima u inozemstvu.
"Ne možete ništa uraditi što s neke strane neće biti pogrešno interpretirano", kazao je Nikolić, dodajući kako on i Hrvatsku kao i BiH priznaje u međunarodno priznatim granicama.
Ponovio je kako je Srbija jamac Daytonskog sporazuma i opstanka BiH kao države no ako nešto ne funkcionira "nije on kriv".
"Treba otklanjati ono što ne valja, a ja pristajem umiješati se u to ako to pomaže", kazao je Nikolić, dodajući kako mu je obvza brinuti se o Srbima koji žive izvan Srbije.
"Bez Srbije mirnog i ekonomski stabilnog Balkana nema", ustvrdio je Nikolić.
Srbijanski je predsjednik odlučno branio i nedavno postignuti sporazum s vlastima Kosova o statusu općina sa srpkom većinom, ističući kako to jamči opstanak Srba na tom području.
"Bez ovog sporazuma ne jamčim da se stanje ne bi promijenilo na gore po Srbe, a da pri tom Srbija ne bi mogla ništa učiniti", kazao je Nikolić dodajući kako je nužno "srediti život na Kosovu".
Tvrdnju o "dvije srpske države na Balkanu", koju je izrekao ranije tijekom susreta s vodstvom Republike Srpske i zbog koje je član predsjedništva BiH Željko Komšić odbio doći u Beograd, Nikolić je nazvao "izjavom na ivici lapsusa".
Reagirajući na intervju srbijanskog predsjednika, Komšić je pak odmah u četvrtak pozdravio Nikolićevu izjavu u kojoj se ispričava za sve zločine koji su počinjeni u ime srpskog naroda.
"Takva izjava može pridonijeti smirivanju tenzija i poboljšanju odnosa između BiH i Srbije", izjavio je Komšić u pisanom priopćenju, izražavajući uvjerenje kako će se to odraziti i na poboljšanje odnosa u susjedstvu.
Za razliku od njega, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik bio je krajnje suzdržan pri komentiranju Nikolićevih izjava.
"Siguran sam da će svaki građanin Republike Srpske, ali i Srbije, zauzeti stajalište prema onome šta je rečeno, ali bilo bi loše otvarati javnu polemiku", izjavio je Dodik lokalnim medijima u Banja Luci.
No zbog intervjua je napao novinraku koja je Nikoliću postavljala pitanja odnosno BHT 1 koja je emitirala intervju s Nikolićem.
"Republika Srpska se po tko zna koji put uvjerila da je uređivačka politika BHT 1 isključivo bošnjačka, isključivo u funkciji stalnog propagiranja bošnjačke verzije ratne istine i konstantno protiv Republike Srpske", izjavio je Dodik.