Dočekani uz najviše državne i vojne počasti, članovi Predsjedništva BiH razgovarali su s predsjednikom Nikolićem bez trećeg člana kolektivnog vodstva BiH Željka Komšića, koji je otkazao dolazak nakon govora srbijanskog šefa države u nedavnoj raspravi Opće skupštine UN o radu haaškog tribunala, ocijenivši taj istup neprimjerenim i miješanjem u unutarnje poslove BiH.
Upravo je ta Komšićeva ocijena danas potaknula srbijanskog predsjednika da, nakon što je "saslušao sve primjedbe" iz Sarajeva koje se odnose na njegovo tumačenje "određenih događaja i pojava u prošlosti" istakne kako "više neće biti nerazumijevanja između dvije države".
Rekavši kako žali što i treći član Predsjedništva BiH Željko Komšić nije došao, Nikolić je na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji izrazio nadu da će "taj problem uskoro biti otklonjen, a komunikacija uspostavljena" te da se više ne otkazuje nijedan sastanak BiH i Srbije, najavljujući kako će uskoro posjetiti BiH u sklopu priprema trilateralnog sastanka Turska-Srbija-BiH.
"Srbija kao jamac Daytonskog sporazuma želi Bosni i Hercegovini najbolji mogući ekonomski, gospodarski i svaki drugi razvoj, stabilnost i sigurnost. Srbija želi pomoći BiH na tom putu. Srbija je uvijek tu kada zatreba i ako postoji potreba - pružit će pomoć. Ali, mi bismo željeli da dva entiteta (u BiH) sami rješavaju svoje probleme i da surađuju", istaknuo je Nikolić nakon razgovora s Radmanovićem i Izetbegovićem.
Nikolić je istaknuo da su se "u Srbiju vratili stari prijatelji Jugoslavije", misleći prije svega na arapske i afričke zemlje s kojima je Srbija obnovila gospodarske veze, te istaknuo kako Srbija treba pomoć i suradnju za nastup na trećim tržištima.
"Srbija ne može sama. Obratit će se i BiH i Hrvatskoj i drugima. Neophodan nam je zajednički nastup na tržištima i zajednički proizvod. U tome vidim ključnu ulogu Srbije na Balkanu - ne kao nekog tko naređuje ili je tutor, već nekog tko može povesti", istaknuo je Nikolić.
Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović je, spominjući Komšićev izostanak sa sastanka, istaknuo kako Srbija i BiH imaju i razloge i interese surađivati u poboljšanju odnosa i da je, nakon rasprave licem u lice, zadovoljan razgovorom s Nikolićem.
"Komšić nije došao, ja jesam - bolje je licem u lice neke stvari raspraviti i reći. Zadovoljan sam razgovorom s Tomislavom Nikolićem", rekao je Izetbegović i naglasio kako je "potrebno sagledati prošlost" od Srebrenice do Sarajeva, "da bi se moglo ići u budućnost".
"Ne tražimo osudu, već da se istina sagleda i da se pazi na riječi", poručio je Izetbegović domaćinima, ocjenjujući kako se odnosi BiH i Srbije "ne mogu i ne smiju prekinuti zbog retorike, zbog teških riječi".
Srpski član trojnog vodstva BiH Nebojša Radmanović istaknuo je da posjet Beogradu, iako dolazi u složenom trenutku za Srbiju i regiju, važan za bilateralne odnose ne samo dvije zemlje već i za stabilnost regije u cjelini. Kao glavnu zadaću političkih vođa u regiji istaknuo je stabilnost i prosperitet, kako se događaji iz 20. stoljeća više više nikada ne bi ponovili.
Državno izaslanstvo BiH sastat će se tijekom dana i s premijerom Srbije Ivicom Dačićem i predsjednikom srbijanskog parlamenta Nebojšom Stefanovićem.
Mediji u Beogradu u utorak prenose ocjene analitičara i stručnjaka u BiH kako ovaj posjet "treba pokazati da je vrijeme ratnohuškačkih vođa i politika prošlost, a da dolazi vrijeme suradnje".