ZAGREB/MUENCHEN - Poslovno povjerenje u Njemačkoj u travnju se pogoršalo, objavio je njemački institut Ifo čije ispitivanje pokazuje na daleko veći oprez poslovnih čelnika glede poslovanja. Ifo indeks poslovne klime usklađen za sezonske čimbenike u travnju pao je na 104,4 boda, sa 106,7 bodova u ožujku, objavio je njemački ekonomski institut. Čelnik odjela za analize poslovnih ciklusa i ispitivanja pri Ifou Kai Carstensen kazao je da se temeljni indeks zadržao na visokim razinama, ali očituje i pojačanu neizvjesnost u vezi budućnosti. "Ifo indeks poslovne klime u njemačkoj industriji i trgovini u travnju je smanjen. Većina ispitanika trenutnu poslovnu situaciju ocijenila je dobrom, ali i iskazala daleko veći oprez nego u prethodnom mjesecu. Njihova očekivanja u pogledu budućnosti također su prigušena. Njemačko gospodarstvo uzelo je predah", kazao je Carstensen. Niz slabijih gospodarskih pokazatelja iz eurozone u posljednje vrijeme jačaju pritiske na Europsku središnju banku (ECB) da smanji ionako rekordnu nisku ključnu kamatnu stopu od 0,75 posto
LJUBLJANA - Slovenska vlada obavlja ovih dana pripreme za prodaju nekih od većih tvrtki u državnom vlasništvu, a prema dostupnim je informacijama najizglednije da će privatizaciju otpočeti s Telekomom Slovenije i Petrolom, objavio je ljubljanski "Dnevnik", koji se poziva na neslužbene informacije iz kruga vladajuće koalicije premijerke Alenke Bratušek. Država, koja je u Telekomu većinski vlasnik, drži da su njene dionice prema sadašnjem stanju na burzi vrijedne najmanje 360 milijuna eura, a računajući i premijsku cijenu koju bi kod preuzimanja cijele tvrtke ponudio potencijalni investitor, smatra da bi za njih mogla dobiti i više od 500 milijuna, navodi list. Nakon Telekoma Slovenije sadašnja vlada namjerava provesti i privatizaciju energetske tvrtke Petrol čiji su suvlasnici, uz državu, i državni fondovi, banke i privatni investitori. Za razliku od prijašnje vlade Janeza Janše, sadašnja "praktično isključuje" mogućnost prodaje Triglava, najvećeg slovenskog osiguravajućeg društva.
ATENA - Grčka trgovačka mornarica mogla bi povećati udio u domaćem BDP-u sa sadašnjih šest na 10 posto i pomoći grčkom gospodarstvu da izađe iz krize, pokazalo je jedno istraživanje. Povećanje broja pomoraca i povratak kompanija čije je sjedište trenutno u inozemstvu "pogodovali bi gospodarstvu zemlje", zaključili su autori istraživanja koje je provela Zaklada za ekonomska i industrijska istraživanja. Privlačenjem pomorskih aktivnosti u Grčku brodarski sektor mogao bi generirati dodanu vrijednost od 26 milijardi eura i otvoriti više od 550 tisuća novih radnih mjesta, pokazalo je istraživanje. "Sektor bi mogao dosegnuti udio od 10 posto u grčkom BDP-u", naglasio je voditelj istraživanja, ekonomist Angelos Tsakanikas prilikom predstavljanja rezultata novinarima. Trenutno njegov udio iznosi šest posto grčkog BDP-a. Na grčkim teretnim brodovima i tankerima trenutno je zaposleno 17.018 pomoraca, a samo oko 44 posto njih su Grci, pokazuju podaci grčkog državnog ureda za statistiku Elstata.
MOSTAR - Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda izjavio je u utorak u Mostaru da treba motivirati hrvatske gospodarstvenike da dio proizvodnje presele u BiH nakon što Hrvatska uđe u Europsku uniju jer će se suočiti s promjenom carinskog režima u zemljama članicama CEFTA-e. "Ulazak Hrvatske u EU je velika prigoda za poticaj poduzetnicima kako bi premjestili dio svojih kapaciteta u BiH", rekao je Bevanda držeći predavanje studentima Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru. Po njegovim riječima hrvatskim proizvođačima je iznimno značajno područje bivše Jugoslavije, zemalja koje su uglavnom u sustavu CEFTA-e koje imaju bescarinski režim trgovine. S ulaskom u EU Hrvatskoj će se za većinu proizvoda uvesti carinska opterećenja koja do sada nije imala. "Gospodarstvenici će tako nastojati zadržati tržište jer je Hrvatskoj glavno tržište zemlje CEFTA-e", pojasnio je Bevanda.
ZUERICH - Švicarski bankarski div Credit Suisse izvijestio je da mu je neto dobit u prvom tromjesečju uzletjela na 1,303 milijarde švicarskih franaka (1,1 milijardu eura), sa samo 44 milijuna franaka u istom razdoblju lani. Glavni je razlog tog uzleta veliki računovodstveni gubitak vezan za vlastiti dug koji je banka zabilježila u prošlogodišnjem prvom tromjesečju. U prva tri mjeseca ove godine banka je također privukla 12 milijardi franaka novih sredstava od klijenata. Dobit prije oporezivanja u odjelu za investicijsko bankarstvo porasla je na 1,3 milijarde franaka, s prijašnjih 907 milijuna franaka. U odjelu za upravljanje imovinom dobit prije oporezivanja pala je na 881 milijun franaka, s 951 milijun u prošloj godini.
SAN FRANCISCO - Tehnološki div Apple izvijestio je u utorak o prvom padu kvartalne dobiti u više od 10 godina, no oraspoložio je ulagače odlukom da će im idućih godina podijeliti većinu od svojih 145 milijardi dolara gotovine. Prihodi Applea iznosili su u prvom ovogodišnjem tromjesečju 43,6 milijardi dolara, više od 42,3 milijarde koliko su očekivali analitičari. No dobit kompanije pala je na 9,5 milijardi dolara, ili 10,09 po dionici, u usporedbi s 11,6 milijardi, ili 12,30 dolara po dionici, u istom lanjskom razdoblju, što je prvi pad zarade u više od 10 godina. Unatoč padu dobiti, cijena dionice Applea skočila je sinoć gotovo 5 posto, nakon što je izvršni direktor Tim Cook najavio da će do 2015. kompanija dioničarima podijeliti 100 od ukupno 145 milijardi dolara gotovine kroz povećanje dividende za 15 posto i proširenje programa otkupa dionica na 60 milijardi dolara.
STOCKHOLM - Švedski Ericsson potkopao je nade u skori oporavak tržišta za mobilnu telekomunikacijsku opremu i usluge, izvijestivši o snažnom padu dobiti u prvom tromjesečju temeljem skromnih prihoda i smanjene marže. Operativna dobit koja ne uključuje rezultate zajedničkih ulaganja sunovratila se u promatranom razdoblju na 2,1 milijardu švedskih kruna (317,26 milijuna dolara), s 10,5 milijardi koliko je iznosila u istom razdoblju lani. Prihodi su porasli blagih dva posto, na 53,5 milijardi kruna, a bruto marža kliznula s 33,3 na 32 posto, pritisnuta neočekivano velikim troškovima preustroja. Najveći Ericssonov odjel, onaj za mreže, ponovo je povisio prihode, iako nešto manje nego u prethodnom tromjesečju kada su porasli prvi puta u više od godinu dana. Marža mu je ostala nepromijenjena.
PARIZ - Posrnuli francuski proizvođač automobila Peugeot Citroen priopćio je da su mu se prihodi naglo smanjili u prvom tromjesečju zbog urušavanja automobilskih tržišta u Europi. Ukupni su prihodi grupe smanjeni 6,5 posto i iznosili su 13 milijardi eura. Odjel automobila zabilježio je pad prihoda za 10,3 posto, na 8,7 milijardi eura. U Europi prodaja vozila pala je 16,9 posto a smanjen je i tržišni udio. Ukupno je Peugeot Citroen prodao je u prvom tromjesečju ukupno 674.000 vozila, 2,5 posto manje nego godinu dana ranije. Cijelo europsko tržište zabilježilo je u prvom tromjesečju 10-postotni pad prodaje a u ožujku se smanjilo osamnaesti mjesec zaredom, izvijestilo je Europsko udruženje proizvođača automobila (ACEA). Francusko je tržište pritom zabilježilo još dublji pad od europskog prosjeka, smanjivši se u prvom tromjesečju 14,6 posto u odnosu na prethodnu godinu. U Peugeotu očekuju da će u cijeloj godini europsko tržište vozila pasti za pet posto. Posrnuli francuski proizvođač pokušava se oporaviti nakon prošlogodišnjeg rekordnog gubitka od pet milijardi eura.
LONDON - Cijene barela nafte porasle su u srijedu iznad razine od 101 dolara na međunarodnim tržištima, poduprte očekivanjima da će najnoviji slabi pokazatelji iz Europe i Kine potaknuti središnje banke da pojačaju potporu posustalim gospodarstvima. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte porasla 80 centi, na 101,11 dolara. Jučer je zaključila trgovinu iznad razine od 100 dolara nakon što je u prijepodnevnoj trgovini pala više od 1,50 dolara. Na američkom se tržištu danas barelom trgovalo po 71 cent višoj cijeni, po 89,89 dolara. Jučer je zaključio trgovinu iznad razine od 89 dolara, nakon što je prethodno potonuo više od jednog dolara. Slabi gospodarski podaci iz Kine i Njemačke potaknuli su očekivanja da bi središnje banke mogle posegnuti za instrumentima podupiranja gospodarskog rasta. "Neobično je što su loše gospodarske vijesti zapravo dobra vijest za tržišta jer podrazumijevaju da će središnje banke dodatno ublažiti monetarnu politiku. Pritom tržišta sirove nafte prati tržišta dionica", kazao je Olivier Jakob iz švicarskog Petromatrixa.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice porasle su u srijedu nakon što je oslabljena poslovna klima u Njemačkoj potaknula očekivanja da bi Europska središnja banka (ECB) idućeg tjedna mogla sniziti ključne kamatne stope u eurozoni. Indeks Londonske burze FTSE porastao je 0,29 posto, na 6.424 boda, frankfurtski DAX za 0,67 posto, na 7.709 bodova, a na približno istom postotnom dobitku bio je i pariški CAC, dosegnuvši 3.807 bodova. Labava monetarna politika bila je glavni pokretač rasta cijena dionica u ovoj godini. "To je nešto na što se moramo naviknuti – da likvidnost potiskuje u drugi plan zabrinutost za rast", kazao je Ian Richards iz tvrtke Exane BNP Paribas. "To je nedvojbeno dominantni pokretač cijena dionica danas - i jučer - a možda i u idućem tromjesečju", kazao je. Indeks poslovne klime u Njemačkoj koji izrađuje institut Ifo pao je u travnju drugi mjesec zaredom, pokazujući da najveće europsko gospodarstvo ima teškoća s prevladavanjem slabosti s kraja prošle godine s obzirom na slabost u eurozoni i na kineskim izvoznim tržištima. ECB će se sastati idućeg tjedna a nagađa se da će ih niz slabih gospodarskih podataka i prigušena inflacija potaknuti da dodatno snize kamatne stope.
NEW YORK - U utorak su na Wall Streetu cijene dionica snažno porasle, jer je ulagače ohrabrio niz boljih nego što se očekivalo poslovnih izvješća kompanija i podatak o rastu prodaje novih kuća u SAD-u. Dow Jones indeks ojačao je 1,05 posto, na 14.719 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,04 posto, na 1.578 bodova, a Nasdaq indeks 1,11 posto, na 3.269 bodova. Najveći je dobitnik jučer bio građevinski sektor, zahvaljujući podatku da je prodaja novih kuća u ožujku u SAD-u porasla za 1,5 posto, što budi nadu u oporavak tržišta nekretnina. PHLX indeks građevinskog sektora skočio je 3,8 posto. Pozitivno su na tržište utjecali i bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati kompanija, kao što su Netflix, Travelers Cos, Coach… Od kompanija iz sastava S&P 500 indeksa koje su dosad objavile rezultate za prvo tromjesečje, njih 69 posto nadmašilo je očekivanja analitičara po pitanju zarada, više od 67 posto u posljednja četiri kvartala.
TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros snažno porasle, prateći jučerašnji skok burzovnih indeksa u svijetu nakon dobrih poslovnih rezultata američkih kompanija, dok je tečaj eura zaronio ispod 1,30 dolara zbog mogućeg labavljenja monetarne politike u eurozoni. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 1,8 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji, Australiji, Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,3 i 1,6 posto. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na dobitku 0,8 posto. Premda su jučer objavljeni podaci pokazali da industrijska aktivnost u svijetu, od Kine do eurozone, slabi, cijene su dionica snažno porasle jer ulagači te pokazatelje smatraju potvrdom da će središnje banke i dalje voditi vrlo labavu monetarnu politiku, što podržava tržište kapitala.