Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte porasla 80 centi, na 101,11 dolara. Jučer je zaključila trgovinu iznad razine od 100 dolara nakon što je u prijepodnevnoj trgovini pala više od 1,50 dolara. Na američkom se tržištu danas barelom trgovalo po 71 cent višoj cijeni, po 89,89 dolara. Jučer je zaključio trgovinu iznad razine od 89 dolara, nakon što je prethodno potonuo više od jednog dolara.
Slabi gospodarski podaci iz Kine i Njemačke potaknuli su očekivanja da bi središnje banke mogle posegnuti za instrumentima podupiranja gospodarskog rasta. Tako su aktivnosti u kineskom industrijskom sektoru gotovo posustale zbog slabljenja inozemne potražnje dok je privatni sektor u najvećem gospodarstvu eurozone u travnju zabilježio pad aktivnosti u pet mjeseci.
Očekivanja dodatnih poticajnih mjera potaknula su rast na tržištima dionica koji se proširio i na naftna tržišta.
"Neobično je što su loše gospodarske vijesti zapravo dobra vijest za tržišta jer podrazumijevaju da će središnje banke dodatno ublažiti monetarnu politiku. Pritom tržišta sirove nafte prati tržišta dionica", kazao je Olivier Jakob iz švicarskog Petromatrixa.
Analitičari ipak upozoravaju da bi neizvjesnost u pogledu svjetskog gospodarskog rasta mogla izazvati sve izraženija kolebanja na tržištima.
"I dalje smatramo da novi slabiji podaci zapravo ukazuju na konsolidaciju a ne na početak kapitulacije kakvoj smo svjedočili u 2012. Ipak, i dalje ćemo pozorno pratiti posustajanje industrijskih sektora u tim ključnim zemljama", naglasili su analitičari ANZ-a.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas je na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 97,52 dolara, što znači da je bila 23 centa niža nego prethodnog trgovinskog dana.