Preliminarni ineks menadžera nabave za kineski industrijski sektor pao je u ovom mjesecu na 50,5 bodova, s konačnih 51,6 bodova u prethodnom mjesecu.
Tržišta pozorno prate taj indeks, smatrajući ga pouzdanim pokazateljem zdravlja gospodarstva. Vrijednosti iznad 50 bodova ukazuju na rast aktivnosti a one niže na njihov pad.
Konačna vrijednost indeksa za travanj bit će objavljena 2. svibnja.
"Nove izvozne narudžbe smanjile su se nakon privremenog oporavka u ožujku, sugerirajući da je vanjska potražnja za kineskim izvozom i dalje slaba", konstatirao je u priopćenju ekonomist HSBC-a Qu Hongbin.
"Očekuje se snažna reakcija Pekinga radi održavanja gospodarskog oporavka pojačanim nastojanjima u narednim mjesecima da se potaknu domaća ulaganja i potrošnja", dodao je Hongbin.
Prošle je godine kinesko gospodarstvo poraslo 7,8 posto, najsporijim tempom u 13 godina, zbog slabe domaće i inozemne potražnje. Promatrači su za ovu godinu priželjkivali oporavak koji bi podupro cijelo svjetsko gospodarstvo.
Stoga ih je vlada u Pekingu razočarala prošlog tjedna, objavivši da je drugo po veličini svjetsko gospodarstvo poraslo u prvom tromjesečju samo 7,7 posto. Očekivao se njegov 8-postotni rast.
Međunarodni monetarni fond danas je snizio prognozu kineskog rasta u ovoj godini na 8,0 posto dok je Peking prošlog mjeseca potvrdio ciljanu stopu rasta od 7,5 posto, istu kao i u prošloj godini.