Nakon šest sati sastanaka u palači na obali Bospora u Istanbulu, deklaraciju oporbene sirijske Nacionalne koalicije pozdravili su saveznici, uključujući Sjedinjene Države i Veliku Britaniju, javljaju agencije.
Američki državni tajnik John Kerry izjavio je da će Washington udvostručiti svoju ne-smrtonosnu pomoć oporbenim snagama u Siriji do 250 milijuna dolara, a inozemni lobisti su se složili da svu buduću pomoć usmjeravaju preko pobunjeničkog Vrhovnog vojnog vijeća.
Govoreći nakon "Prijatelja Sirije" na sastanku oporbe i njihovih međunarodnih lobista, Kerry se suzdržao od jamstva o američkoj opskrbi oružjem koju su pobunjenici tražili.
No, rekao je da se treba obvezati na daljnju potporu kao i da se moraju dati najave o njenoj vrsti u budućim danima ukoliko sirijska vlast ne uspije u namjeri da se situacija riješi mirnim putem.
Britanski ministar vanjskih poslova William Hague izjavio je da će Europska unija u narednim tjednima raspravljati o ublažavanju embargo na oružje kojim je spriječena dostava oružja sirijskim pobunjenicima. Njegov njemački kolega Guido Westerwelle rekao je da je Berlin bio skeptičan oko naoružavanja pobunjenika. No, dodao je da o tom pitanju mora raspravljati Europska unija.
Sirijska oporba je u svojoj deklaraciji naglasila da oružje neće pasti u pogrešne ruke, ističući da je njihov cilj "demokratska i pluralistička" Sirija.
U izjavi navode kako su svjesni da u Siriji postoje radikalni i ekstremistički elementi. No, oštro su osudili sve oblike terorizma, ekstremističke ideologije ili mentaliteta. Koalicija je obećala da neće dopustiti nikakva djela osvete protiv bilo koje grupe u Siriji, ističući da će se članovima Assadove vlasti "s krvi na rukama" suditi u poštenim postupcima.