Londonski FTSE pao je 0,36 posto na 6.320 bodova, frankfurtski DAX za 0,19 posto na 7.698 bodova , dok je pariški CAC bio u minusu 0,04 posto i iznosio 3.709 bodova.
Pad europskih burzovnih indeksa odraz je jučerašnjeg pada indeksa na Wall Streetu zbog neočekivano slabih podataka o kineskom gospodarskom rastu u prvom tromjesečju i šoka zbog dvije eksplozije bombi na maratonu u Bostonu. Dvoje je ljudi poginulo a više od stotinu njih ranjeno.
Nervozu zbog izgleda za gospodarski rast dodatno je u utorak pojačalo izvješće uglednog instituta ZEW koje je pokazalo osjetno slabljenje povjerenja njemačkih ulagača u travnju, signalizirajući da kriza u eurozoni pogađa i najveće europsko gospodarstvo.
"Današnji ZEW naglašava činjenicu da se nema što očekivati od Europe u ovoj godini i prognoze o dobiti za regiju još su uvijek previše optimistične“, tumači Benoit Peloille iz tvrtke Natixis.
Očekuje se da će dobit europskih kompanija porasti u ovoj godini 2013. posto, pokazuju rezultati Thomson Reuters I/B/E/S-a.
Među vodećim je gubitnicima bio najveći proizvođač luksuzne robe u svijetu, grupa LVMH, koji je oslabio 3,5 posto zbog slabe prodaje modnih artikala i kožne galanterije. Oslabili su i njegovi konkurenti PPR, Burberry i Richemont, između 1,3 i 2,8 posto.
Peloille ističe da oštriji pad cijena dionica zasada sprečava obilna likvidnost koju osiguravaju središnje banke diljem svijeta.
"To pruža veliku podršku tržištu, iako ne dovoljnu da nadoknadi loše temeljne čimbenike. Situacija u Europi vjerojatno se neće puno mijenjati do rujna kada će se održati izbori u Njemačkoj i vjerojatno ponovljeni izbori u Italiji", rekao je.
Prkoseći negativnom trendu, dionice u sektoru osnovnih resursa porasle su nakon što su se oporavile cijene metala poput bakra. Randgold je dobio na vrijednosti 5,3 posto, a Fresnillo četiri posto.
Indeks Tokijske burze Nikkei pao je 0,41 posto, na 13.221 bod.