Londonski FTSE pao je 1,15 posto na 6.310 bodova, frankfurtski DAX za 0,94 posto na 7.671 bod, dok je pariški CAC bio u minusu 0,87 posto i iznosio 3.696 bodova.
Razočaravajući kineski gospodarski rast u prvom ovogodišnjem tromjesečju zabrinuo je danas tržišta, nadovezavši se na neočekivano slab podatak o prometu u američkoj maloprodaji u ožujku, objavljen na kraju prošlog tjedna. Na početku ovog tjedna potaknute su tako sumnje u oporavak svjetskog gospodarstva.
Aktivnosti u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu porasle su u razdoblju od siječnja do ožujka 7,7 posto, nakon 7,9-postotnog rasta u prethodnom tromjesečju. Tržišta su očekivala 8-postotni rast.
Slabiji rast najvećeg potrošača metala u svijetu najteže je pogodio sektor osnovnih resursa, koji uključuje najveće rudarske kompanije i u prosjeku je oslabio 4,3 posto.
"Sirovine su ušle u teritorij rasprodaja jer ulagači strahuju da će usporavanje u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu smajiti potražnju za takvim materijalima," rekao je Shavaz Dhalla, trgovac iz tvrtke Spreadex.
"Potvrđujemo pesimistične prognoze za europski rudarski i metalurški sektor; držimo da je njegova stvarna vrijednost 10 do 15 posto niža od ove sadašnje", objavila je investicijska banka Citi u bilješci.
Tračak svjetlosti donijele su aktivnosti spajanja i akvizicija, pa su cijene dionica njemačkih komunalnih kompanija RWE i E.ON porasle nakon što je austrijska energetska grupa OMV kupila RWE-ov udio u plinovodu Nabucco. To je poduprlo cijeli sektor komunalnih usluga, koji je u prosjeku ojačao 0,3 posto, dodatno poduprt potražnjom ulagača za dionicama u defanzivnom sektoru.
Indeks Tokijske burze Nikkei pao je 1,55 posto na 13.275 bodova.