U takvim okolnostima londonski FTSE indeks oslabio je za 0,2 posto, na 6.407 bodova. Frankfurtski DAX bio je pak na dobitku od 0,54 posto, popevši se na 7.917 bodova, a pridružio mu se i pariški CAC, sa skokom od 0,86 posto, na 3.787 bodova.
Ulagače zabrinjava stanje u gospodarstvu eurozone, o čijoj slabosti svjedoči i indeks menadžera nabave za uslužni sektor koji izrađuje londonska tvrtka Markit a upućuje na nastavljeni pad aktivnosti u ožujku.
U takvom ozračju ECB je pod pritiskom da nešto poduzme kako bi podupro posustalo gospodarstvo. Banka je očekivalo zadržala ključne kamatne stope na važećoj razin, kao i britanska središnja Bank of England (BoE).
"Makrogospodarski podaci u Europi ostaju sumorni, a tržišta su počela sumnjati i u snagu oporavka američkog gospodarstva pred sutrašnju objavu ključnog izvješća o zaposlenosti u SAD-u", kazao je trgovac u banci Saxo Alexandre Baradez.
"Tržišta ipak ne bilježe izrazitiji pad jer slabi gospodarski podaci u kombinaciji sa slabljenjem inflacije znače da ECB ima podosta manevarskog prostora da snizi kamatne stope i pronađe načina za poticanje kreditiranja u zemljama poput Italije i Španjolske".
Jutros je tržišta ugodno iznenadila vijest o izrazitijem popuštanju monetarne politike u Japanu. To je pružilo poticaj jačanju dionica u sektoru vađenja ruda, koje od početka godine zaostaju za širim tržištem zbog zabrinutosti za potražnju.
S druge strane, dionice bolje prilagođene okruženju koje obilježava slab rast predvodile su oporavak od početka godine ali su danas oslabile budući da im se cijene sada čine previsokima.
Među najvećim su gubitnicima tako bili sektori brige o zdravlju, hrane i pića, kao i tehnološki sektori.
Indeks Tokijske burze Nikkei danas je poskočio 2,2 posto, na 12.635 bodova.