FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Vojnić bez statutarnih izmjena o manjinskim zamjenicama

VOJNIĆ , 28. ožujka 2013. (Hina) - Općinsko vijeće Vojnića nije danas ni nakon tri sata rasprave i pet pauza za konzultacije s Uredom državne uprave Karlovačke županije i međusobno našlo rješenje prihvatljivo za većinu vijećnika o izboru zamjenika načelnika po nacionalnoj pripadnosti, tako da nisu usvojili planirane statutarne izmjene.

Na kraju sjednice bili su jednoglasni samo u tome da se usklađivanje Statuta, koje u svim jedinicama lokalne samouprave treba biti obavljeno do sutra, ostavi novom sazivu Općinskog vijeća. To znači da nije usvojen prijedlog dijela vijećnika da se statutom osigura da srpska i bošnjačka nacionalna manjina između sebe biraju zamjenika načelnika s manjinske liste, a Hrvati će to pravo prema Zakonu o lokalnim izborima imati, jer su kao pripadnici većinskog naroda u Vojniću manjina (sa 38 posto zastupljenosti).

Predsjednik vojničkog HDZ-a Nikola Andrića jučer je ustvrdio da prijedlog izmjena nije u skladu sa Zakonom o lokalnim izborima koji propisuje da se pripadnicima hrvatskog naroda jamči pravo na zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnika ili župana ako u nekoj jedinici lokalne samouprave većinu stanovništva čini neka nacionalna manjina, kao što je to u Vojniću.

Kako navodi Andrić, u predloženoj izmjeni Statuta općine Vojnić izostavljeno je pravo na zamjenika načelnika iz reda hrvatskog naroda, već se „da apsurd bude veći, jamči pravo za zamjenike načelnika srpskoj nacionalnoj manjini, koja čini većinu, i bošnjačkoj nacionalnoj manjini, koja u ukupnom broju stanovništva participira sa šest posto“.

Aktualni vojnički načelnik Branko Eremić (SDP) rekao je da nitko u Vojniću nema apsolutnu većinu, te da se Hrvatima kao većinskom narodu, koji je u Vojniću u manjini „ne može uskratiti mjesto zamjenika načelnika“ jer Hrvati na lokalnim izborima biraju i svojeg manjinskog zamjenika načelnika.

Kako procjenjuje Eremić, moglo bi se dogoditi da osim zamjenika gradonačelnika kojeg biraju samo Hrvati i druga dva mjesta u izvršnoj vlasti osvoje Hrvati, mjesto načelnika i njegova zamjenika pa bi izvršnu vlast u cijelosti obnašali samo Hrvati, u sredini u kojoj je oko 44 posto Srba. To ne bi bilo dobro, smatra Eremić, i zato Vijeće raspravlja o tome da se Statutom uredi da se odmah bira i jedan zamjenik načelnika- Srbin.

Zakon predviđa da manjinskog zamjenika načelnika bira svaka nacionalna manjina koja u stanovništvu participira s 15 posto, ali nije protuzakonito da Vijeće ugradi u Statut da svog zamjenika biraju i manjine s manjim postotkom, pa bi to sada htjeli i Bošnjaci, rekao je Eremić ističući da to neće podržati, jer bi za mali općinski proračun načelnik s tri zamjenika bio preveliki financijski teret.

U Vojniću je oko 44 posto Srba, oko 38 posto Hrvata i 18 posto ostalih. U kategoriji ostalih je oko 15 posto stanovnika islamske vjeroispovijesti, od kojih se 6,3 posto izjasnilo Bošnjacima, a ostali kao muslimani, što nije ustavna kategorija.

Govornici svih političkih opcija na današnjoj sjednici vijeća složili su se da bi za općinski proračun bio preveliki teret da se to pravo statutom omogući i Srbima i Bošnjacima jer bi tada Vojnić imao gradonačelnika sa zamjenikom kojeg su većinom glasova izabrali svi birači zajedno i još tri koje bi izabrali birači na manjinskim listama.

Aktualno vijeće ima trinaest vijećnika, od kojih je samo četvero HDZ-ovih u opoziciji. Vladajuću koaliciju čine po tri vijećnika iz SDP-a i SDSS-a, jedan iz Demokratske partije Srba i dvoje nezavisnih. Među vladajućima su i Hrvati i Srbi i Bošnjaci.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙