BRUXELLES - Ministri poljoprivrede zemalja članica EU-a postigli su dogovor o reformi Zajedničke poljoprivredne politike (CAP) za razdoblje od 2014. do 2020. Dogovor je nakon dva dana intenzivnih pregovora podržalo 25 od 27 zemalja članica. Protiv su bile Slovenija i Slovačka. Zemlje članice su načelno prihvatile da se 30 posto izravnih plaćanja poljoprivrednicima uvjetuje poštivanjem ekoloških normi, ali su pritom predviđene brojne iznimke i veća fleksibilnost u odnosu na izvorni prijedlog Komisije. Za poljoprivrednu politiku u sedmogodišnjem proračunu za razdoblje od 2014-2020. predviđeno je 373,2 milijarde eura, što je oko 38 posto europskog proračuna.
ŽENEVA - Zrakoplovne tvrtke u svijetu podigle su prognoze dobiti za ovu godinu, što svjedoči o sve većem povjerenju u globalno gospodarstvo i o financijskim rezultatima kompanija u zračnom prijevozu, objavilo je Međunarodno udruženje zračnih prijevoznika (IATA). Udruženje koje predstavlja oko 80 posto globalnih zračnih prijevoznika u ovoj godini sada očekuje neto dobit te industrije u visini 10,6 milijardi dolara, što je osjetno više u usporedbi s ostvarenih 7,6 milijardi dolara u 2012. IATA ipak upozorava da eurozoni prijeti eventualna nova kriza zbog aktualnog stanja na Cipru, pri čemu napominju da se njihove prognoze temelje na pretpostavci da će situacija u eurozoni ostati stabilna.
ŽENEVA - Broj prijava za registraciju međunarodnih patenata porastao je u 2012. za 6,6 posto, osjetno sporije nego u 2011., s time da su Kina, Japan i Južna Koreja zabilježile dvoznamenkaste stope rasta dok se u Hrvatskoj njihov broj osjetno smanjio, pokazuje izvješće agencije Ujedinjenih naroda. U 2011. broj prijava poskočio je za 11 posto, na ukupno 182.354 prijava, pokazuju podaci WIPO-a. Prošle je godine u sklopu tog sustava podneseno ukupno 194.400 prijava, pri čemu su Sjedinjene Američke Države podijele 51.207 prijava, 4,4 posto više nego 2011. Japanski inovatori podnijeli su 43.660 prijava, što je povećanje od 12,3 posto. Kina se sa 18.627 prijava, 13,6 posto više nego u 2011., smjestila iza trećeplasirane Njemačke koja je imala 18.855 prijava, gotovo isti broj kao i u prethodnoj godini. U Hrvatskoj je prošle godine po procjeni WIPO-a podneseno samo 30 prijava, u odnosu na 47 koliko ih je podneseno u 2011. i 50 u 2010.
MANNHEIM - Optimizam u pogledu stanja u švicarskom gospodarstvu u narednih pola godine ustupio je mjesto oprezu, konstatirao je utjecajni ekonomski institut ZEW. Ekonomska očekivanja u Švicarskoj pogoršana su u ožujku prvi puta u četiri mjeseca, pokazalo je istraživanje njemačkog instituta i švicarske banke Credit Suisse. Indeks koji mjeri očekivanja stručnjaka za financijska tržišta o stanju u gospodarstvu u narednih šest mjeseci smanjio se u ožujku na 2,3 boda, s 10 bodova u prethodnom mjesecu. To znači da je blizu neutralne razine od nula bodova i signalizira da se očekuje stabilno stanje gospodarstvu do trećeg tromjesečja 2013., zaključuju u ZEW-u. "Promjena indeksa u ožujku uglavnom je rezultat promijenjenih očekivanja skupine analitičara koji su, za razliku od optimizma iskazanog u veljači, sada zauzeli oprezniji stav", navodi se uz priopćenju.
MILANO - Kontinuirana gospodarska kriza sve više pritišće kreditne portfelje banaka, pokazalo je mjesečno istraživanje talijanskog bankarskog udruženja ABI. Prema podacima ABI-ja, ukupna neto vrijednost loših kredita u kreditnim portfeljima banaka dosegnula je u siječnju oko 63,9 milijardi eura, što odgovara oko 3,4 posto ukupne vrijednosti kreditnih plasmana u tom razdoblju. Njihov se udio nije promijenio u odnosu na prosinac ali je znatno porastao u odnosu na prošlogodišnji siječanj kada je iznosio 2,6 posto. Iako očekuju povećanje nenaplativih kredita, u ABI-ju ističu da je financijska industrija još uvijek "daleko od visokih razina iz 1990-ih" i da stanje još nije alarmantno.
BERLIN - Najveća njemačka banka Deutsche Bank objavila je u srijedu da su otpisi i troškovi sudskih sporova teže pogodili njezine poslovne rezultate u 2012. nego što se očekivalo pa je bila prisiljena korigirati prošlogodišnje poslovne rezultate. "Nakon objave preliminarnih, nerevidiranih rezultata za 2012. zadnjeg dana siječnja dogodile su se nove stvari u vezi s konkretnim postojećim pravnim pitanjima", priopćio je Deutsche Bank. "Na temelju tih događaja banka je povećala rezervacije za sudske sporove za 600 milijuna eura, na 2,4 milijardi eura". "Time se smanjuje ranije objavljena dobit prije oporezivanja za 600 milijuna eura, a neto dobit za 400 milijuna eura", priopćila je banka. Deutsche Bank trenutno se nalazi pod istragom zbog optužbi da su pojedini njegovi zaposlenici možda sudjelovali u dogovaranju kamatnih stopa libor i euribor.
LJUBLJANA - Slovenska središnja banka pripremila je projekt moguće dokapitalizacije triju najvećih slovenskih banaka koja bi se odvijala usporedno s programom pomoći i restrukturiranja za 30 poduzeća s 30.000 zaposlenih, piše ljubljansko "Delo". Riječ je o tvrtkama koje imaju perspektivu, ali se ne mogu zaduživati jer su prezadužene i njihovi ukupni dugovi iznose oko tri milijarde eura, a bilo bi neodrživo pustiti ih da propadnu, izjavio je u razgovoru za vodeći slovenski list zamjenik guvernera slovenske središnje banke Janez Fabijan. Dodao je kako očekuje da će nova slovenska vlada podržati taj plan koji uključuje i program sanacije i restrukturiranja banaka. Restrukturiranje poduzeća i banaka s njihovom dokapitalizacijom vodilo bi se povezano, dok bi se na tzv. "slabu banku" za sada prenijela samo potraživanja prema poduzećima koja su završila u stečaju.
MILANO - Čelnik udruženja talijanske industrije upozorio je da bi predloženo oporezivanje bankovnih depozita na Cipru pretvorilo Europu u "zločestu maćehu". Time bi se "stvorio opasan presedan i Europa bi se preobrazila u zločestu maćehu", naglasio je u pismu čelnik Confindustrije Giorgio Squinzi. Pismo je bilo upućeno industrijskim udruženjima u cijeloj Europi, a Squinzi u njemu ističe da ga jako zabrinjavaju aktualni događaji. "Štednja građana blago je svake zemlje i apsolutno je treba braniti", naglasio je.
ŠANGAJ - Njemačka tvrtka Volkswagen objavila je da će povući 384.181 vozilo zbog problema s mjenjačkom kutijom, otkrivenih prošlog tjedna u vrlo gledanoj tv emisiji u Kini. "U rijetkim slučajevima električna disfunkcija mogla bi izazvati prekid opskrbe strujom na automobilima u pokretu", stoji u priopćenju njemačkog konstruktora koji ističe da upravljanje i kočenje nisu zahvaćeni tim problemom. Sporna vozila, proizvedena između prosinca 2008. i početka ožujka 2013., uvezeni su modeli, poput Audija A3, kao i oni sastavljeni u Kini, poput Volkswagena Magotan i Passat, priopćila je kineska uprava zadužena za nadzor kvalitete proizvoda (AQSIQ) koja je zatražila njihovo povlačenje.
LONDON - Cijene nafte prekoračile su na međunarodnim tržištima razinu od 108 dolara za barel, poduprte nadom da će Sjedinjene Države nastaviti s programom monetarne potpore gospodarstvu a Europska unija ipak u posljednji tren priteći u pomoć Cipru. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte za isporuke u svibnju porasla 58 centi, na 108,03 dolara. Dan ranije potonula je dva posto. U SAD-u barelom se trgovalo po 52 centa višoj cijeni, od 92,68 dolara.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice ojačale su budući da investitori procjenjuju da se financijska kriza na Cipru neće proširiti na ostatak eurozone i da će monetarna politika i dalje pružati potporu dionicama. londonski FTSE porastao je 0,2 posto na 6.454 boda, frankfurtski DAX za 0,79 posto na 8.010 bodova, a pariški CAC za 1,1 posto na 3.817 bodova. Europska središnja banka otklonila je rizik skorog sloma ciparskih banaka, poručivši da je spremna osigurati likvidnost Cipru, iako u određenim granicama, što je pomoglo popraviti raspoloženje. Trgovci smatraju da će s obzirom na ograničene potrebe za financiranjem Cipar na koncu postići dogovor s međunarodnim zajmodavcima i time otkloniti opasnost prelijevanja krize na druge zemlje eurozone. Tržište u velikoj mjeri podupire i program kupnje obveznica koji provode američki Fed i Europska središnja banka (ECB). Europske banke ojačale su u prosjeku 0,5 posto, nakon što su početkom tjedna bile najveći gubitnici.
HONG KONG - Na većini azijskih burzi jutros se trgovalo oprezno jer nema vijesti koje bi potaknule ulagače. Burzovni indeksi u Singapuru, Australiji i Južnoj Koreji bili su u minusu između 0,2 i 0,5 posto, dok su cijene dionica u Šangaju skočile više od dva, a u Hong Kongu oko 0,6 posto, što se zahvaljuje špekulacijama da kineske vlasti neće uvesti tako stroge mjere za ograničavanje rasta tamošnjeg tržišta nekretnina kao što se mislilo. Na Tokijskoj se burzi zbog blagdana danas ne radi, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer.
NEW YORK - Na Wall Streetu je jučer S&P 500 indeks oslabio treći dan zaredom, no gubici su ublaženi pred kraj trgovanja, nakon što je ciparski parlament odbio prijedlog oporezivanja depozita u bankama. Dow Jones ojačao je tri boda, ili 0,03 posto, na 14.455 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,24 posto, na 1.548 bodova, a Nasdaq indeks 0,26 posto, na 3.229 bodova. U nedostatku značajnijih poticajnih vijesti, burzovni su indeksi većinu dana proveli u minusu. Zabrinuti ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljnjeg pada cijena dionica.