Pod prijedlog ustavnom sudu da preispita više članaka iz važećeg zakona o liječenju neplodnosti s aspekta njihove ustavnosti i da ih poništi kako bi mogućnost umjetne oplodnje dobile i neudane žene bez partnera potpisalo se 38 od 90 zastupnika, koliko ih je ukupno u parlamentu.
Svi predlagači su iz četiriju stranaka koje će formirati novu slovensku vladu premijerke Alenke Bratušek, iz Pozitivne Slovenije (PS), Građanske liste (GL), Socijalnih demokrata (SD) i demokratske stranke umirovljenika (DESUS).
"Nužno je promijeniti sadašnji zakon i uskladiti ga s ustavom. Priznati pravo na biomedicinski potpomognutu oplodnju za žene koje su same i bez partnera potrebno je zbog moralnog načela pravednosti, zbog ustavom zajamčenog prava na jednakost pred zakonom, te zbog slobodnog odlučivanja o rođenju djece. Zato bi to pravo morao podržati svaki pojedinac, u skladu sa svojom savješću, ali i ustavni sud", naveli su u prijedlogu ustavnom sudu inicijatori, a od tog suda očekuju da će razmatranju ustavnosti sada važećeg zakona dati prioritet.
Budući da je prijedlog podržalo više od trećine zastupnika u parlamentu, ustavni sud se sada o ustavnosti zakona koji priječi umjetnu oplodnju žena bez partnera mora izjasniti.
Pravo na umjetnu oplodnju takvim ženama u Sloveniji je davao zakon prihvaćen u parlamentu još prije 12 godina koji nikad nije stupio na snagu jer je osporen na referendumu.
Novelirani zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji koji je 2001. koalicijska vlada tadašnjeg premijera Janeza Drnovšeka na osnovi velike većine u parlamentu poslala u parlament, gdje je bio uvjerljivo potvrđen, jednako je uvjerljivo kasnije odbijen na referendumu što su ga odmah inicirale stranke desnog centra. Protiv primjene zakona pred referendum se izjasnila i Katolička crkva.
U lipnju 2001. protiv mogućnosti umjetne oplodnje žena bez partnera bilo je 72 posto onih koji su izašli na referendum o tom pitanju, no dvije trećine onih s pravom glasa ostalo je kod kuće, smatrajući referendum nebitnim pitanjem.