Novi mandatar, tvrde mediji, mogla bi biti Alenka Bratušek iz stranke Pozitivna Slovenija (PS), koja još nije htjela komentirati razvoj događaja.
Kako su javili Slovenski radio i Slovenska tiskovna agencija STA, u igri je kombinacija po kojoj kojoj bi se u novu parlamentarnu većinu povezale Pozitivna Slovenija i stranke koje napuštaju vladu ili su to već učinile, a riječ je o Građanskoj listi (GL), Demokratskoj stranci umirovljenika (DESUS), te Slovenskoj pučkoj stranci (SLS). O tome hoće li se pridružiti toj inicijativi u četvrtak će odlučivati i Socijalni demokrati (SD), koji su se do sada zauzimali za rješenje političke krize održavanjem što ranijih prijevremenih izbora.
Nakon neuspjelih razgovora četiriju stranaka da kao kandidata za formiranje prijelazne vlade istaknu ustavnog pravnika Miru Cerara i formiraju vladu stručnjaka koja bi vodila državu do prijevremenih izbora, najviše godinu dana, sada je u igri mogućnost sastavljanja "političke" vlade koju bi sastavile stranke. Vodila bi ju Alenka Bratušek iz Pozitivne Slovenije (PS). Ta je stranka sada u oporbi, ali ima najviše mandata u parlamentu i bez njezinih glasova ne može doći do stvaranja nove većine. Bratušek vodi stranku nakon što je svoj predsjednički položaj zamrznuo ljubljanski gradonačelnik Zoran Janković, osnivač stranke.
Uvjet da do takvog sporazuma stranaka nove većine dođe jest da Janković i definitivno dade ostavku na položaj predsjednika stranke, tvrde mediji.
Predsjednik DESUS-a Karl Erjavec potvrdio je u srijedu da je razgovarao s Bratušek, te ocjenjuje realnim da do glasovanja o novom mandataru dođe na redovnoj sjednici parlamenta početkom ožujka.
Da se pregovori koji bi vodili do glasovanja o novom mandataru početkom idućeg mjeseca potvrdio je u srijedu i predsjednik Građanske liste (GL) Gregor Virant.
Kako navodi STA, do raspleta i konačnog dogovora o mandataru moglo bi doći za koji dan. Uvjet koji za sastavljanje nove vlade postavlja Bratušek je da se u mogućoj novoj vladi ne nađe bivši ministar financija Janez Šušteršič. Bratušek i Pozitivna Slovenija (PS) ne slažu se s konceptom sanacije banaka i upravljanja državnom imovinom koji je Šušteršič zagovarao u vladi. Riječ je o zakonu predviđa osnivanje "slabe banke" na koju bi se prenijeli loši krediti komercijalnih banaka, te o zakonu o jedinstvenom holdingu državne imovine za koji dio stranaka smatra da će poslužiti za rasprodaju preostale državne imovine.