Umirovljeni američki časnici tvrde da takva promenada vrhunskih časnika u Afganistanu - za koji predsjednik Barack Obama tvrdi da je "srce" rata protiv terorizma - sigurno predstavlja rekord u imenovanju, smjenjivanju i premještanju časnika s četiri zvjezdice na nekom ozbiljnijem bojištu.
Da takvo razmišljanje nije daleko od istine potvrđuje i stanje u Iraku u kojem su u razdoblju od 2004. do kraja 2011., i potpunog povlačenja na čelu američkih snaga bila svega četvorica generala.
"U Afganistanu nastojimo obaviti previše misija s premalo vojnika. A za ljude u Washingtonu u takvoj situaciji postoje samo dvije mogućnosti - promijeniti zapovjednika ili promijeniti strategiju", rekao je za taj dnevnik umirovljeni general Ronald Griffith, bivši pomoćnik zapovjednika američke kopnene vojske.
Također umirovljeni general Barry McCaffrey, veteran rata protiv Iraka u Kuvajtu 1991. smatra neprestane promjene zapovjednika u Afganistanu "velikom greškom", smatrajući da su Sjedinjene Države u Afganistanu trebale ostaviti istu ekipu najviših zapovjednika "najmanje pet godina".
"Koje bi makar i srednje veliko poduzeće stalno mijenjalo svoju upravu? Sve ove promjene na vrhu imale su razoran učinak na ukupni smjer rata", rekao je McCaffrey.
Promenada generala s četiri zvjezdice u Kabul i iz njega počela je 2009. kad je tadašnji američki ministar obrane Robert Gates objavio odlazak generala David McKiernana nakon samo godinu dana na dužnosti.
Gates je tada kao razlog naveo želju za svježim pogledom na operacije protiv talibana, ali su generalovi kolege tvrdili da je maknut zato što je tražio dodatne snage u trenucima kad je Obama htio američke vojnike vratiti kućama iz Afganistana i Iraka.
McKiernana je zamijenio general Stanley McChrystal, časnik koji je u odjelu za specijalne operacije sudjelovao u lovu na brojne al Qedine čelnike u Iraku. S njim je došla i nova ratna strategija, a i on je, baš kao i McKiernan, izrazio želju za dodatnim vojnicima, baš kao i McKiernan, i on je trajao samo godinu dana. Navodno je smijenjen zbog nepriličnih opaski o predsjedniku Obami i potpredsjedniku Josephu Bidenu, objavljenim u časopisu Rolling Stone, čijem je reporteru McChrystal dopustio da prati njega i njegov stožer.
Nova osoba na mjestu zapovjednika u Afganistanu postao je general David Petraeus. Pomalo iznenađujuće, jer je kao senator Barack Obama kritizirao generala Petraeusa zbog toga što je branio povećanje broja američkih vojnika u Afganistanu 2007. I njemu je dužnost bila provesti u djelo složenu strategiju u kojoj su američki vojnici u napadačke akcije išli ruku pod ruku s Afganistancima. Ako je Petraeusovo imenovanje bilo iznenađujuće, još je neočekivanija Obamina odluka bila da tog generala s izrazitim osobinama vođe, kojeg su mnogi republikanci priželjkivali kao predsjedničkog kandidata, nakon godinu dana na položaju, a s približavanjem predsjedničkih izbora, premjesti na mnogo manje eksponiranu funkciju glavnog direktora CIA-e, iako nikad nije iskazivao političke sklonosti.
U Kabulu je na njegovo mjesto došao general marinaca John Allen, drugi čovjek američkog Središnjeg zapovjedništva, koje nadzire vojne operacije u Perzijskom zaljevu. No ni njegovo imenovanje nije donijelo toliko željenu stabilnost jer je Bijela kuća ponovno iznenadila sve objavom da iz Afganistana odlazi u Bruxelles kako bi preuzeo položaj vrhovnog zapovjednika NATO-a. No i sam Allen se našao upleten u skandal oko Petraeusa zbog razmjene poruka elektroničke pošte s udanom ženom s Floride, pa je odustao od položaja u Bruxellesu, a TV mreža Fox News objavila je da je poslije toga umirovljen.
I samo imenovanje generala Dunforda izazvalo je nemalo iznenađenje, osobito u vojnim krugovima. Iako veteran iračkog rata, Dunford dotad, tijekom 11 godina rata, nije ni dana proveo u Afganistanu, a jako puno generala je, ali oni nisu imenovani.
Umirovljeni generali procjenjuju da se Obamina administracija odlučila za Dunforda u vjeri da će joj s njim na položaju glavnog zapovjednika biti lakše progurati dodatno smanjenje broja vojnika u Afganistanu, kojih bi u toj zemlji krajem godine, po Obaminim najavama, trebalo ostati 30 tisuća, više nego dvostruko manje u odnosu na sadšnjih 64 tisuće.
Glasnogovornik američkog Središnjeg zapovjedništva pukovnik T.G. Taylor izjavio je da se "zapovjednici mijenjaju ovisno o hiru predsjednika ili ministra obrane".
"To ne ovisi o tome da li je netko u pravu ili u krivu, je li rano ili je kasno. Ljudi napuštaju položaj ili ga preuzimaju bez ikakvog zadanog vremenskog okvira", prenosi The Washington Times na kraju članka Taylorovu ocjenu.