Euro se u takvim okolnostima pod pritiscima prodaja nakratko spustio i do 1,2982 dolara, što je nedaleko najniže razine u posljednja dva i pol mjeseca od 1,2966 dolara, na koju se spustio u petak. Potom se stabilizirao na 1,3015 dolara, što znači da je gotovo nepromijenjen u odnosu na prethodno zatvaranje.
Dolar je i prema jenu ostao gotovo nepromijenjen, te se njime trgovalo po 93,53 jena, u minusu svega 0,03 posto u odnosu na petak.
U fokusu tržišta i dalje su slabi gospodarski pokazatelji iz eurozone. Valutni stratezi kažu da bi najnoviji niz obeshrabrujućih podataka mogao primorati Europsku središnju banku (ECB) da revidira prognoze rasta i razmisli o tome da snizi kamatne stope i prije no što su planirali.
Uteg euru je i politička nestabilnost u Italiji zbog rezultata nedavno provedenih parlamentarnih izbora koji nijednoj stranci nisu donijeli stabilnu većinu. Analitičari sve više strahuju da zemlja bez stabilne vlade neće moći usvojiti reforme nužne da se zauzda zaduživanje i javni dug trećeg najvećeg gospodarstva eurozone.
Premda je Reutersova anketa prošli tjedan pokazala da ekonomisti očekuju da će ECB na redovnom mjesečnom zasjedanju u četvrtak zadržati postojeće kamatne stope, pojedini stratezi smatraju da će se slabljenje eura nastaviti s obzirom na pojačana očekivanja da će čelnik ECB-a Mario Draghi nagovijestiti smanjenja kamatnih stopa u doglednoj budućnosti.
"Euro slabi jer ulagači općenito zaziru od rizičnih ulaganja. Draghi bi mogao pokazati veću sklonost nižim kamatnim stopama i one bi mogle biti smanjene na ovotjednom sastanku. Alternativa je da signalizira što planiraju po tom pitanju", kazala je Jane Foley, viša valutna analitičarka u banci Rabobank.