FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zabrinutost za globalno gospodarstvo pritisnula europske burze

LONDON/FRANKFURT/PARIZ, 1. ožujka 2013. (Hina/Reuters) - Europske dionice pritisnuli su u petak razočaravajući podaci iz eurozone i Kine i predstojeći američki proračunski rezovi, koji su potpirili zabrinutost za globalno gospodarstvo.

Londonski FTSE pao je 0,73 posto na 6.314 bodova, frankfurtski DAX za 1,09 posto na 7.657 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 1,28 posto i iznosio 3.675 bodova.

Tržište su pritisnule vijesti o većoj od očekivanja nezaposlenosti u eurozoni, a uteg je bilo i usporavanje rasta u kineskim tvornicama i mogućnost smanjenja američkog proračuna za 85 milijardi dolara.

„Ne vidim puno pozitivnih katalizatora u bliskoj budućnosti. Čekat ću bolju mogućnost za kupnju", rekao je Robert Quinn, strateg tvrtke S&P Capital IQ Research. On predviđa da bi europska tržišta dionica mogla oslabiti do pet posto u narednih mjesec ili dva.

Najveći je pad zabilježio talijanski burzovni indeks FTSE MIB, oslabivši 1,5 posto na dan uvođenja novog talijanskog poreza na financijske transakcije.

"To nije dobro za šire tržište. Smanjenu likvidnost na talijanskim tržištima osjetit će i akteri na drugim tržištima", tumači trgovac Jerry Avel iz tvrtke BATS Chi-X Europe.

Porez se vremenski poklopio s pojačanim oprezom ulagača u pogledu Italije i neriješenim ishodom parlamentarnih izbora, budući da nijedna stranka nije osvojila dovoljno glasova da formira vladu.

Na tržištima je danas najveći gubitnik bio sektor osnovnih resursa, koji je u prosjeku oslabio 2,5 posto, nakon što su podaci potvrdili da je u prošlom mjesecu usporen rast aktivnosti u kineskoj industriji, potencijalno nagovješćujući slabiju potražnju za metalima u budućnosti.

Znakovi kašnjenja planiranog spajanja kompanija Glencore i Xstrata također je bio uteg za taj sektor, uz pad cijena dionica navedenih kompanija za 3,7 odnosno 3,9 posto.

Među dobitnicima izdvajali su se pak tradicionalno defanzivni prehrambeni i zdravstveni sektor.

Neki analitičari upozoravaju pritom da slabost u sektorima koji su više izloženi gospodarskom ciklusu može stvoriti prilike za kupnju za ulagače orijentirane na dugoročnija ulaganja, s obzirom na još uvijek nepromijenjena očekivanja poboljšanja rasta u nastavku godine i produljenih poticaja središnjih banaka.

Indeks Tokijske burze Nikkei zaključio je trgovinu u plusu 0,41 posto, na 11.606 bodova.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙