Dow Jones ojačao je 0,84 posto, na 13.900 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,61 posto, na 1.496 bodova, a Nasdaq indeks 0,43 posto, na 3.129 bodova.
Nakon što je u ponedjeljak potonuo 1,8 posto, što je njegov najveći dnevni pad od studenoga, jučer je S&P 500 indeks nadoknadio dio gubitaka jer je Bernanke u izvješću Kongresu čvrsto branio program kupnje državnih i hipotekarnih obveznica, tzv. kvantitativno popuštanje monetarne politike.
Prošloga je tjedna, naime, ulagače uznemirila objava zapisnika s nedavne sjednice Feda koja je pokazala da se nekoliko čelnika središnje banke zalaže za smanjenje tog programa jer umjetno podržava niske kamatne stope i potiče cijene imovine, što bi, tvrde, moglo ojačati inflaciju.
Bernanke je jučer kazao da je svjestan mogućih rizika vođenja takve nekonvencionalne monetarne politike, uključujući mogućnost jačanja inflacije i stvaranja balona na tržištu dionica.
No, poručio je i da se takvi rizici zasad nisu ostvarili, da je program kupnje obveznica potaknuo rast gospodarstva i zapošljavanje, te da središnja banka može pravovremeno reagirati ako rizici ojačaju.
Predsjednik Feda poručio je i političarima u Washingtonu da izbjegnu oštro smanjenje proračunskih rashoda kako ne bi naštetili oporavku gospodarstva.
Do petka bi, naime, republikanci i demokrati trebali postići sporazum o selektivnom smanjenju proračuna, kako bi se izbjeglo automatsko smanjenje budžetskih rashoda, koje bi moglo usporiti ionako spor rast gospodarstva.
A na europskim su burzama cijene dionica jučer oštro pale jer se ulagači plaše da bi podijeljenost talijanskog parlamenta, nakon netom održanih izbora, mogla paralizirati napore nove vlade u provođenju reformi, što bi produbilo dužničku krizu u trećem po veličini gospodarstvu eurozone.
Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,34 posto, na 6.270 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,27 posto, na 7.597 bodova, a pariški CAC 2,67 posto, na 3.621 boda.