Dow Jones oslabio je 0,77 posto, na 13.927 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,24 posto, na 1.511 bodova, a Nasdaq indeks 1,53 posto, na 3.164 boda.
Najveći dnevni pad S&P 500 indeksa od studenoga prošle godine posljedica je objave zapisnika s nedavne sjednice Feda, koja je pokazala da su pojedini čelnici američke središnje banke zabrinuti zbog troškova kupnje državnih i hipotekarnih obveznica, pa bi mogli smanjiti ili sasvim ukinuti taj program, poznat kao kvantitativno popuštanje.
Kvantitativno popuštanje monetarne politike Fed je uveo 2008. godine kako bi suzbio financijsku krizu i izvukao gospodarstvo iz recesije. To je poticalo rast cijena dionica jer tim programom kupnje obveznica središnja banka povećava svoje bilance i ubrizgava svjež novac na financijska tržišta, što izaziva pad kamata i potiče kreditiranje.
Lani je Fed poručio da će provoditi taj program sve dok stopa nezaposlenosti znatnije ne padne, no čini se da je u vrhu središnje banke sve više protivnika stalnog tiskanja svježeg novca.
Najviše su pale cijene dionica u građevinskom sektoru, nakon slabih kvartalnih poslovnih rezultata Toll Brothersa, jedne od najvećih američkih građevinskih kompanija, i podatka o padu broja započetih gradnji kuća u SAD-u u siječnju. Dow Jones indeks građevinskog sektora potonuo je 6,7 posto.
Energetski je sektor, pak, oslabio 2,1 posto, što je posljedica pada cijena nafte za više od 2 posto i slabijih nego što se očekivalo poslovnih rezultata nekoliko manjih naftnih kompanija.
I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer pale. Frankfurtski DAX indeks oslabio je 0,30 posto, na 7.728 bodova, a pariški CAC 0,69 posto, na 3.709 bodova. Londonski FTSE ojačao je, pak, 0,26 posto, na 6.395 bodova.