Dow Jones indeks ojačao je 0,71 posto, na 13.979 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,04 posto, na 1.511 bodova, a Nasdaq indeks 1,29 posto, na 3.171 bod.
Nakon što je u ponedjeljak zabilježio najveći dnevni pad u više od dva mjeseca, jučer je S&P 500 indeks vratio dio tog gubitka, a porasle su cijene dionica u svih 10 sektora tog indeksa.
To se ponajviše zahvaljuje solidnim poslovnim rezultatima kompanija u četvrtom lanjskom tromjesečju.
Prema podacima Thomson Reutersa, dosad je više od polovice kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo poslovna izvješća, pri čemu ih je 69 posto po zaradama nadmašilo očekivanja analitičara, što je bolji prosjek nego u protekla četiri tromjesečja. Po prihodima je očekivanja nadmašilo 66 posto kompanija.
Pritom se procjenjuje da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa porasle za 4,5 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, što je više od očekivanog rasta zarada za 1,9 posto na početku sezone objave izvješća, ali manje od 9,9 posto, koliko se procjenjivalo u listopadu prošle godine.
Među najvećim gubitnicama i jučer je bila dionica McGraw-Hilla, s padom od 10,7 posto, nakon što je već u ponedjeljak pojeftinila gotovo 14 posto.
Američko ministarstvo pravosuđa jučer je podiglo tužbu protiv rejting agencije Standard & Poor's, u vlasništvu McGraw-Hilla, kojom traži odštetu od 5 milijardi dolara zbog nepravilnosti prilikom određivanja rejtinga drugorazrednih i drugih hipotekarnih obveznica.
Vrijednost tih vrijednosnih papira naglo ja pala 2007. godine, što je bio jedan od glavnih uzroka duboke financijske krize.
Američke vlasti tvrde da je S&P rejtinge postavio previsoko i podcijenio rizike kako bi privukao investicijske banke na ulaganja u te vrijednosne papire.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,58 posto, na 6.282 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,35 posto, na 7.664 boda, a pariški CAC 0,95 posto, na 3.694 boda.