Erjavec je na konferenciji za novinare rekao da su on i ministar zdravstva Tomaž Gantar, također član stranke, napisali izjave o ostavci s kojima će upoznati Janšu.
Prema zakonu, oni ostaju na dužnosti kao ministri dok se s ostavkom formalno ne upozna parlament.
Budući da je vladajuću koaliciju već ranije napustila Građanska lista (GL), Janšina vlada sada u parlamentu potporu samo 36 od 90 zastupnika. Izlazak iz vlade već je ranije najavila i Slovenska pučka stranka (SLS), a u sjeni eskalacije krize vlade vode se intenzivni pregovori o oblikovanju "nove većine" koja bi formirala prijelaznu vladu.
Erjavec je tako potvrdio da je u petak u ime stranke razgovarao s Alenkom Bratušek, potencijalnom mandatarkom za sastav prijelazne vlade. Nju je predložila stranka Pozitivna Slovenija (PS) koju Bratušek vodi nakon što se osnivač stranke Zoran Janković politički pasivizirao zbog korupcijske afere početkom godine.
O ulasku DESUS-a u prijelaznu vladu koju bi vodila Bratušek u ponedjeljak će odlučivati izvršni odbor DESUS-a, no već sada je jasno da će DESUS-ovi zastupnici u parlamentu glasovati za njeno imenovanje za mandatarku, potvrdio je Erjavec nakon razgovora s Alenkom Bratušek.
Na ulazak u takvu vladu i potporu potencijalnoj mandatarki već su načelno pristale Građanska lista (GL) i Socijalni demokrati (SD) pa bi u slučaju da se dogovor i konačno potvrdi, parlament o njenoj kandidaturi mogao odlučivati na redovnoj sjednici početkom ožujka. U slučaju da bude izabrana, za što je potrebna natpolovična većina glasova, ona bi imala dva tjedna vremena da parlamentu predloži sastav vlade, a "stara" vlada u međuvremenu bi smjela obavljati samo tekuće poslove.
Slovenski mediji u svojim reakcijama na razvoj političkih događaja uglavnom ocjenjuju da je kandidatura Bratušek prvenstveno plod nastojanja stranaka "nove većine" da postignu odlazak sadašnje vlade Janeza Janše. One ocjenjuju da u svakom slučaju treba završiti "agoniju", nastalu osipanjem vladajuće koalicije i izuzetno niskom potporom koju vlada ima u javnosti. Razlog niske potpore su i korupcijske afere koje su kompromitirale premijera Janšu, neke zastupnike u parlamentu, ali i ljubljanskog gradonačelnika Zorana Jankovića.
Potporu izboru Bratušek za mandatarku izrazio je u petak i predsjednik Socijalnih demokrata (SD) Boris Lukšič rekavši da je došlo do napretka prema razrješenju krize.
Većina slovenskih medija ocjenjuje da put do prijelazne vlade još nije sasvim izvjestan jer bi stranke nove većine u njenu formiranju morale činiti brojne programske kompromise. Kako navode, stvar se može rasplesti i u prijevremenim izborima. No, dominira ocjena da se radi o "početku kraja" političke krize koja već predugo traje i da Janšina vlada neće izdržati na dugi rok.
Potpredsjednik Slovenske pučke stranke Franc Bogovič najavio je u petak da će njegova stranka u ponedjeljak izići iz vladajuće koalicije. Tog će dana ostavke dati i Bogovič, koji je u vladi ministar poljoprivrede te predsjednik stranke Radovan Žerjav, koji je ministar gospodarstva. Njihove ostavke također stupaju na snagu kad se s njima formalno upozna parlament. Bogovič je ponovio da se njihova stranka neće pridružiti strankama koje žele formirati prijelaznu vladu nego da se zauzimaju za formiranje tehničke vlade s jasnim mandatom i određivanje roka za sazivanje prijevremenih izbora.
Nakon najavljenog izlaska i SLS-a iz vlade u Janšinoj koaliciji ostaje, uz njegovu Slovensku demokratsku stranku, još samo stranka Nova Slovenija - NSI (demokršćani) i oni bi zajedno u parlamentu imali 30 zastupnika odnosno trećinu glasova od ukupno 90 zastupnika.
Bez obzira na rasplet krize jedan od tri prioriteta za sve stranke u sadašnjem sazivu parlamenta ostaje ratifikacija hrvatskog pristupnog sporazuma u roku koji će omogućiti da Hrvatska 1. srpnja, kako je i predviđeno, postane članica EU.