Nakon višesatnog sastanka u Sarajevu čelnici SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija, SNSD-a Milorad Dodik, HDZ-a BiH Dragan Čović, HDZ-a 1990. Božo Ljubić, SDS-a Mladen Bosić i Saveza za bolju budućnost Fahrudin Radončić bili su optimistični, no nisu iznijeli konkretne pojedinosti što bi mogao predstavljati kompromis.
"Stvari idu u dobrom smjeru, jer se u okviru izravnih izbora pokušava naći zajednički imenitelj koji će uvažiti prava svih naroda i pojedinaca, kao i specifičnosti koje postoje u BiH", rekao je Lagumdžija.
Po njegovim je riječima, posebni predstavnik Sorensen izrazio spremnost pomoći kako bi se usvojile ustavne promjene kojima bi se provela presuda Suda za ljudska prava u Strasbourgu kako bi i predstavnici manjinskih naroda, uz tri konstitutivna naroda, mogli birati članove državnog Predsjedništva i gornjeg, nacionalno koncipiranog Doma naroda.
Pri tome EU predlaže uvođenje sustava elektorskog načina biranja članova državnog Predsjedništva. Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović rekao je da u slučaju nepostizanja dogovora, BiH ne bi mogla podnijeti prijavu za članstvo u EU kao i organizirati izbore sljedeće godine jer bi bili u suprotnosti s presudom Suda u Strasbourgu.
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik ocijenio je da bi se vodeće političke stranke mogle usuglasiti do travnja o ustavnim reformama. Dodao je da su predstavnici stranaka razgovarali i o načinu knjiženja vojne imovine te je zaključeno da se provede sporazum postignut prošle godine na razgovorima vođenim u Banja Luci.
Posebni predstavnik EU-a u BiH Peter Sorensen istaknuo je da će Europska unija osnažiti dijalog s političkim čelnicima kako bi BiH pronašla rješenje oko ustavnih reformi.
Provedba ustavnih reformi uvjet je kako bi BiH podnijela zahtjev za otvaranje pregovora s Europskom unijom.