Cijena barela sirove nafte na londonskom je tržištu porasla za 25 centi na 118,13 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 27 centi višoj cijeni, od 97,28 dolara.
Tijekom prijepodneva naftna su tržišta pritisnuli podaci o padu aktivnosti u dva najveća europska gospodarstva u posljednjem tromjesečju 2012., prigušujući nedavni optimizam za oporavak u regiji.
Ubrzo su tržišta promijenila smjer nakon što su Ujedinjeni narodi izvijestili o novom zastoju u razgovorima s Iranom o kontroverznom nuklearnom programu. Napetosti zbog Bliskog istoka, regije koja prednjači u svijetu po proizvodnji nafte, pojačale su zabrinutost ulagača za opskrbu.
"Vijest da Međunarodna agencija za atomsku energiju IAEA i Iran nisu uspjeli postići dogovor potaknula je skok cijena, nakon pada na početku današnjeg trgovanja koji su potaknuli razočaravajući podaci o BDP-a u gospodarstvima eurozone", kazao je Olivier Jakob iz Petromatrixa.
Njemačko gospodarstvo zabilježilo je pad aktivnosti za 0,6 posto u posljednja tri mjeseca 2012., pokazali su danas objavljeni službeni podaci, što je njihov najveći pad od 2009. i svjetske financijske krize. Francusko gospodarstvo smanjilo se 0,3 posto.
"Rasprave o Iranu održavaju cijene nafte na visokim razinama, a dodatno ih podupiru izgledi za rast u Kini i SAD-u. Međutim, pad gospodarskih aktivnosti u Europi smanjiti će potražnju za naftom", upozorava Thorbjoern Bak Jensen iz kopenhagenskog Global Risk Managementa.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je na svojim stranicama objavila da je cijena referentne košarice njezine nafte u srijedu iznosila 114,94 dolara, što znači da je bila 64 centa viša nego prošlog trgovinskog dana.