FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 15:30 sati

ZAGREB, 8. veljače 2013. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 15:30 sati.

ZAGREB

Predsjednik saborskoga Odbora za vanjske poslove Milorad Pupovac i članovi odbora sastali su se u petak u Zagrebu s turskim ministrom pravosuđa Sadullahom Erginom koji je čestitao Hrvatskoj na skorom ulasku u EU i upozorio da bi se Turska mogla okrenuti "drugim putovima" ako se ne nastave pregovori između Ankare i Bruxellesa. Cijeli proces pristupanja Turske EU traje predugo i EU bi se trebala uskoro odlučiti što želi, rekao je Ergin, prema priopćenju iz Sabora.

On smatra da Turska može jako pridonijeti svjetskom miru, osobito zbog svojeg zemljopisnog položaja koji može biti most prema različitim civilizacijama, a kao gospodarski neovisna zemlja pozitivno utjecati na smanjenje političkih i socijalnih napetosti. Hrvatska podupire politiku proširenja EU na naše susjedstvo i ujedno imamo pozitivan stav prema ulasku Turske u EU, rekao je predsjednik saborskog odbora Milorad Pupovac i dodao da je Hrvatska spremna s Turskom podijeliti iskustvo iz pristupnih pregovora.

LJUBLJANA

Slovenski premijer Janez Janša optužio je u petak svoje političke protivnike da rušenjem njegove vlade žele prikriti prave krivce za težak gospodarski položaj Slovenije i socijalnu krizu te svoje pristaše pozvao da se suprotstave "lijevom fašizmu". "Potrebno je odlučno nastupiti protiv lijevoga fašizma, nasilja i kaosa. To su najveći neprijatelji slobode i pravednosti i takav razvoj događaja Slovenci neće dopustiti", rekao je Janša u video poruci koja je emitirana tijekom dvosatnog mitinga njegovih pristaša na Kongresnom trgu u Ljubljani. Na okupljanju koje je organizirala civilna udruga "Zbor za republiku" po njenim je procjenama sudjelovalo 12.000 ljudi, Janšinih pristaša i članova njegove stranke iz cijele zemlje koji su se u Ljubljanu organizirano stigli autobusima i privatnim vozilima. Policijske procjene govore o brojki od 9.000 okupljenih. Na skupu je govorilo više istaknutih političara i javnih osoba koji podupiru Janšinu vladu. U svojim su nastupima pozivali Janšu da ne dopusti da ga njegovi protivnici prisile na ostavku, a raspad koalicijske vlade, korupcijske afere koje se pripisuju Janši i masovne prosvjede protiv "korupcije i političkih elita" ocjenjivali kao pokušaj da se Slovenija politički destabilizira u osjetljivom trenutku krize. Središnji dio skupa predstavljalo je emitiranje Janšine poruke na video-zidu budući da se premijer nije mogao odazvati na skup jer je nazočio summitu europskih čelnika u Bruxellesu. U poruci, koja je dočekana mahanjem slovenskim nacionalnim zastavama i povicima "Janša, Janša", slovenski je premijer rekao da je pravi uzrok za destabilizaciju njegove vlade njena odluka o sanaciji slovenskih banaka te objedinjavanje državne imovine u jedinstveni holding. Skup Janšinih pristaša završen je bez većih incidenata nešto poslije 13 sati. Popodne će se na istom mjestu u središtu Ljubljane prema najavama održati i skup protivnika vlade koji je organiziran preko Facebooka, ali nije prijavljen policiji. To je nastavak prosvjeda koji protiv političara u Sloveniji traju već nekoliko mjeseci, a među ostalim se traži ostavka sadašnje vlade i formiranje prijelazne vlade koja bi Sloveniju vodila do prijevremenih izbora.

SARAJEVO

Gradske vlasti u Sarajevu odlučile su pokrenuti akciju čiji je cilj spriječiti prodaju ugljena loše kvalitete kako bi na taj način smanjili problem velike zagađenosti zraka u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, najavljeno je u petak. "Inspekcije već kontroliraju korištenje energenata te bi u narednih dvadesetak dana to trebalo pokazati pozitivne učinke", izjavio je ministar prostornog uređenja i okoliša Sarajevske županije Zlatko Petrović dodavši kako je konkretni cilj spriječiti da se u Sarajevo dovozi i prodaje ugljen loše kvalitete. Prema dostupnim podacima, Sarajevo spada u red najzagađenijih gradova u Europi čemu pogoduje njegov položaj u kotlini okruženoj planinama, ali i veliki broj starih automobila te grijanje na kruta goriva loše kvalitete. Meteorološka služba registrirala je kako najveći problem predstavlja zagađenje zraka česticama prašine. Vrijednosti koje toleriraju svjetski standardi su 25 mikrograma prašine po prostornom metru zraka iako gradske službe u Sarajevu drže da se može tolerirati i dvostruko veća količina lebdećih čestica u zraku. Problem je što u zimskim mjesecima te vrijednosti budu povećane i do gotovo stotinu mikrograma, što se smatra opasnim po zdravlje jer može dovesti do kancerogenih promjena na plućima i dišnim putovima. Najvećim uzročnikom takvih zagađenja su kućanstva koja se griju na ugljen, a veliki broj njih se nakon rata odrekao uporabe plina kao energenta zbog njegove visoke cijene i sve slabije kupovne moći. Drugi najveći zagađivač su automobili kojih je u sarajevskoj županiji registrirano više od 140 tisuća, a polovica ih je starija od dvadeset godina te ne ispunjava niti jedan od suvremenijih ekoloških standarda.

RIM

Koalicija lijevog centra na čelu s Pierluigijem Bersanijem i dalje je vodeća politička opcija na izborima koji će se za dva tjedna održati u Italiji, ali posljednje ankete objavljene u petak pokazuju da je u stopu slijedi koalicija desnog centra Silvija Berlusconija, zbog čega analitičari predviđaju da će Bersani morati koalirati da bi preuzeo vlast, vjerojatno s odlazećim premijerom Marijem Montijem, javile su agencije. Po talijanskom izbornom zakonu zabranjeno je objavljivati istraživanja javnog mnijenja 15 posljednjih dana prije izbora, što znači da su ankete objavljene u petak zadnje koje će birači moći vidjeti uoči izbora koji će se održati 24. i 25. veljače.

Sve su ankete još prije dva mjeseca ljevici davale prednost između 15 i 20 posto, ali je u međuvremenu Berlusconi uspio izvesti pravi pothvat i približiti se Bersaniju na razliku koja je tek nešto veća od uobičajene margine statističke greške. Nakon što se prednost lijeve koalicije, kako prenosi AFP, "otopila kao snijeg na suncu", desna koalicija u zbroju svih anketa objavljenih u petak zaostaje za njom oko 4 posto u prosjeku. Instituti za ispitivanje javnog mnijenja ukazuju na činjenicu da se 30 - 35 posto ispitanih izjasnilo neodlučnima, što mi moglo imati golemi utjecaj na ishod izbora, ali i iskazuju uvjerenost da se odnos snaga neće mijenjati.

"Razlika između dviju strana je oko 4 posto, a očekujem da takva i ostane. Da kampanja traje tri mjeseca, možda bi se te brojke značajnije izmijenile, ali u 15 dana - ne", ocijenio je Nicola Piepoli, predsjednik istoimenog instituta, kojeg citira talijanski dnevnik Stampa. "Očekujem da se razlika koju imamo danas pokaže i nakon izbora", rekao je za isti list Roberto Weber, predsjednik Instituta SWG koji također obavlja ispitivanja javnog mnijenja. Također se ističe vjerojatnost da Bersani u Senatu neće ostvariti dovoljnu većinu i da će zato morati tražiti partnera, najvjerojatnije Montija. U donjem domu parlamenta Bersani bi trebao imati sigurnu većinu, zahvaljujući velikom bonusu koji dobiva izborni pobjednik, neovisno o tome kolikom razlikom pobijedio, piše Reuters.

SOFIJA

Iranski veleposlanik u Bugarskoj Golamreza Bageri odbacio je u petak u Sofiji svaku iransku upletenost u protuizraelski napad od 18. srpnja u Burgasu, nakon što je Bugarska proglasila odgovornim proiranski Hezbolah. Radi se o prvom iranskom komentaru nakon što je u utorak bugarska vlada optužila libanonski šijitski pokret Hezbolah da je odgovoran za napad. "Iran nema ništa s napadom u Burgasu", izjavio je veleposlanik na konferenciji za tisak prije nego je "osudio terorizam u svakom obliku". Dao je naslutiti da je zapravo Izrael prouzročio taj napad u zračnoj luci Burgas u kojem je ubijeno pet izraelskih turista i njihov bugarski vozač a tridesetak osoba je ozlijeđeno.

ŽENEVA

Oko pet tisuća Sirijaca svaki dan napusti svoju zemlju, tražeći utočište od sukoba i sve teže humanitarne situacije, objavilo je u petak Visoko povjerenstvo UN za izbjeglice (UNHCR). Ta agencija barata brojkom od 787 tisuća sirijskih izbjeglica, što pokazuje da se njihov broj povećava nevjerojatnom brzinom. Krajem prosinca UNHCR je bilježio 515 tisuća izbjeglica iz Sirije, što znači da se njihov broj u tek nešto više od mjesec dana povećao za više od 50 posto. "Ovo je kriza u punom jeku", rekao je glasnogovornik UNHCR-a Adrian Edwards na konferenciji za novinare u Ženevi, dodajući da je potrebno sve više vremena za registraciju izbjeglica.

U prosincu je UN objavio očekivanja da će se broj izbjeglica u četirima Siriji susjednim zemljama (Libanon, Irak, Jordan i Turska), koje primaju najviše izbjeglica, povećati na 1,1 milijuna do lipnja ako sukobi ne prestanu. Oglasio se i UN-ov fond za pomoć djeci (UNICEF), upozorivši da u Siriji vlada sve veća nestašica vode pa je i hrana katkad zagađena, što povećava opasnost od obolijevanja djece. Prve procjene govore da su preostale zalihe vode tek na razini jedne trećine u odnosu na razdoblje prije sukoba.

BAMAKO

Žestoki okršaj izbio je u petak na zapadu glavnog malijskog grada Bamaka kada su se vladine snage sukobile s pobunjenim pripadnicima padobranskih jedinica, doznaje se iz vojnih izvora. Vladine snage su zatvorile područje oko padobranske baze i dočekale pojačanje kako bi se pobuna potpuno ugušila. Pobuna je navodno izbila zbog disciplinskih mjera protiv nekih vojnika. Od vojnog udara u ožujku prošle godine koji je gurnuo Mali u kaos i rezultirao okupacijom sjevera zemlja od strane Tuarega i islamista, padobranske jedinice odane bivšem predsjedniku Amadou Toumaniju Toureu uglavnom su se držale po strani, a neki su pripadnici uhićeni.

Pucnjava u Bamakou izbila je u trenutku kada francuski vojnici i snage iz Čada progone islamiste stotine kilometara na sjever, u drugoj fazi vojne operacije pod vodstvom Francuske protiv pobunjenika povezanih s Al-Kaidom.

PARIZ

Afrički dužnosnici i akademici sastat će se ovoga mjeseca u Parizu i raspraviti kako obnoviti mauzoleje i stare manuskripte u Maliju koje su uništili islamistički pobunjenici, rekao je UNESCO. UNESCO vjeruje da je većina od oko 300.000 stoljetnih rukopisa, od znanstvenih rasprava do starih trgovačkih računa, sigurna iako je oko 2.000 manuskripata možda izgubljeno u opljačkanom institutu Ahmed Baba u Timbuktuu. Pisani bogato ukrašenom kaligrafijom, osjetljivi tekstovi predstavljaju zbirku ljudskog znanja o svemu, od prava, znanosti i medicine do povijesti i politike, i po akademicima, dokazuju da je Afrika imala pisanu povijest staru barem koliko i europska renesansa. Opremu za digitalizaciju spisa u knjižnici u Timbuktuu uništili su pobunjenici a računala s podacima su zapaljena kada su bježali iz grada pred francuskim snagama, rekao je dužnosnik UNESCO-a Francesco Bandarin. UN-ova agencija sa sjedištem u Parizu predsjedat će sastankom 18. veljače, te poslati stručnjake u Mali kako bi procijenili štetu. Potom će se pokušati prikupiti sredstva za skeniranje i očuvanje preživjelih rukopisa, najavila je petak ravnateljica UNESCO-a Irina Bokova. Pobunjenici su malijskoj materijalnoj baštini nanijeli štetu od četiri do pet milijuna dolara no trošak obnove mauzoleja i digitalizacije desetaka tisuća manuskripata teže je procijeniti, rekla je na konferenciji za tisak.

VATIKAN

Papa Benedikt XVI. zatražio je od Europljana da se drže "prirodnog zakona" i "prava kako su oblikovani u Evanđelju", u poruci upućenoj sudionicima konferencije organizirane u Rimu o francusko-njemačkom Elizejskom ugovoru iz 1963. U toj poruci napisanoj u ime Pape i objavljenoj u petak, kardinal i državni tajnik Tarcisio Bertone podsjetio je da su "i prije potpisivanja ugovora Konrad Adenauer i Charles de Gaulle sudjelovali na "misi pomirenja u katedrali u Reimsu" i "istaknuli da se politika temelji na načelima kojih se sama ne pridržava". "Prirodni moralni zakon, koji je Stvoritelj upisao u srce čovjeka, vrijednosti i prava čovjeka oblikovani u Evanđelju predstavljaju temelj politike koja se doista stavlja u službu pravde i mira, kao i napretka čitave ljudske obitelji", dodao je on, u podsjećanju na značaj temeljnih kršćanskih korijena Europe. Reforme društva koje dovode u pitanje tradicionalne oblike obitelji i liberaliziraju pobačaj i eutanaziju jako brinu Papu, dok samo manjina šefova država i vlada javno govori o kršćanskim uvjerenjima kao temelju političkog djelovanja, suprotno od onog kako je bilo prije 50 godina.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙