FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Bivši ministri oslobođeni krivnje za pokolj u Ruandi

ARUSHA, 4. veljače 2013. (Hina/AFP) - Žalbeno vijeće Međunarodnog kaznenog suda za Ruandu (UNICTR) oslobodilo je u ponedjeljak dvojicu bivših ruandskih ministara kojima je prvostupanjskom presudom bila dosuđena 30-godišnja zatvorska kazna za umiješanost u genocid iz 1994. u Ruandi.

Bivši ministar trgovine Justin Mugenzi, te bivši ministar javnih poslova Prosper Mugiraneza bili su u rujnu 2011., osuđeni na 30 godina zatvora "zbog pristanka na počinjenje genocida" te zbog "izravnog i javnog poticanja genocida" što ga je narod Hutu počinio protiv manjinskih Tutsija.

Žalbeno vijeće UNICTR-a pod predsjedanjem američkog suca Theodora Merona u ponedjeljak ih je oslobodilo krivnje i naredilo da odmah budu pušteni na slobodu.

"Nitko više neće reći da je vlada planirala genocid", rekao je nakon izricanja presude Mugenzi.

Jean-Pierre Dusingezemungu, predsjednik udruge koja okuplja osobe što su preživjele genocid, "zapanjen je sudskom odlukom" koju je ocijenio "odbijanjem suda da pokaže kako je genocid bio pripremljen".

Prvostupanjsko sudsko vijeće proglasilo je dvojicu ministara krivima jer su sudjelovala na sastanku vlade na kojem je smijenjen prefekt okruga Butare, Jean-Baptiste Habyarimana, Tutsi koji je dotad u svojoj zoni sprječavao pokolje, kakvih je već bilo u drugim dijelovima zemlje.

Osim toga, dvojica ministara su 48 sati poslije sudjelovala na javnom skupu u Butareu gdje je prijelazni predsjednik Theodore Sindikubwabo održao govor kojim je "zapalio" Hutue da počine pokolj u zoni nastanjenoj Tusijima.

Prvostupanjski sud je sudjelovanje ministara na ta dva sastanka protumačio kao njihovu zločinačku odgovornost, no Žalbeno vijeće ocijenilo je da je smjena Habyarimane bila politička odluka i da oni nisu unaprijed bili upoznati sa sadržajem govora predsjednika.

Genocid u Ruandi počinjen je nakon ubojstva Juvenala Habyarimane, tadašnjeg ruandskog predsjednika, pripadnika Hutua, čiji je zrakoplov bio srušen 6. travnja 1994. iznad Kigalija.

Ekstremisti Hutua ubili su od travnja do srpnja te godine oko 800.000 ljudi, uglavnom Tutsija, navodi UN.

Međunarodni kazneni sud za Ruandu uspostavljen je rezolucijom UN-a 1994. i dosad je završio sva prvostupanjska suđenja, a prije zatvaranja krajem 2014. preostaje mu petnaestak žalbenih procesa.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙