Džakula je u razgovoru za list "Danas" odbacio optužbe da je, nakon sukoba vođe Srpskog nacionalnog vijeća (SNV) Milorada Pupovca i Ive Josipovića, postao predsjednikov "favorit među Srbima", te je ustvrdio da Josipović podupire pluralizam u srpskoj zajednici u Hrvatskoj.
Na pitanje kakvi su njegovi odnosi sa srbijanskim predsjednikom, Džakula je istaknuo da se ponosi što je nazočio inauguraciji Tomislava Nikolića i ukazao da Srbi koji žive u Hrvatskoj žele što bolje odnose dviju država.
"Iz pozicije civilnog društva i manjinske organizacije teško je bitnije pridonijeti razumijevanju dviju država, ali uvijek sam činio sve da tome pridonesem. Zato sam ponosan što sam bio na inauguraciji predsjednika Nikolića, a vrlo bih rado pridonio da se između njega i predsjednika Josipovića uspostavi dijalog. Budu li predsjednici to htjeli, vrlo ću rado učiniti sve da se smanji trenutačno nerazumijevanje među njima dvojicom", rekao je Džakula u intervjuu.
Svoje odnose s hrvatskim predsjednikom Džakula je komentirao u kontekstu odnosa između predsjednika Jospovića i predsjednika SNV-a Pupovca te odnosa Hrvatske prema manjinskim zajednicama.
"Predsjednik je studiozan čovjek koji je vjerojatno pratio šta smo ja i moji suradnici govorili i pisali o stanju Srba u Hrvatskoj, o problemima uspostavljanja političkog monopola u toj zajednici i sprječavanju njezine pluralizacije", rekao je Džakula.
On je ocijenio i da je "Pupovac instrumentalizirao Samostalnu demokratsku srpsku stranku (SDSS) i pod svoju kontrolu doveo sva tri stupa" hrvatskog modela manjinske zaštite. Džakula također smatra da se Pupovac poigrava i modelom „sukoba niskog intenziteta”, jer mu, kako kaže, "odgovara napetost između većine i manjine, a srpsku zajednicu održava u poziciji nacionalnog geta".
Džakula je svoju nazočnost na obilježavanju obljetnice "Oluje" ocijenio kao nastojanje da se ta obljetnica dovede u "novi kontekst" suočavanja s odgovornošću za ratne zločine prema Srbima.
"Josipović je prvi hrvatski političar koji je u Kninu, na dan Oluje, pozvao građane da izraze pijetet prema srpskim žrtvama tjekom i nakon Oluje i to je uvod u pomirenje", rekao je Džakula i istaknuo da ni Haaški sud niti politička većina u Hrvatskoj ne tvrde da zločina nije bilo.
"Krivnja Hrvatske je što do sada njezino pravosuđe nije kažnjavalo krivce, ali presuda (Haaga) ne bi smjela utjecati na odnose Zagreba i Beograda", istaknuo je Džakula u u intervjuu beogrdskom listu.