Na trgu ispred zgrade Skupštine općine Preševo, na kojem je dan ranije oko 200 pripadnika žandarmerije MUP-a Srbije osiguravalo uklanjanje spornog spomenika, okupljeni su tijekom prijepodneva polagali cvijeće i palili svijeće. S prosvjeda je poručeno da Srbija "provodi teror nad Albancima s juga" i da je to "pokazala akcijom uklanjanja spomenika", izvijestili su beogradski mediji.
Na skupu u središtu Preševa pročitana je politička deklaracija na albanskom jeziku kojom je od Prištine zatraženo da svojim autoritetom pridonese zaštiti prava Albanaca s juga Srbije, te da se poštivanjem prava reciprociteta Albancima na jugu Srbije osiguraju ista prava kao Srbima s Kosova. Preševski Albanci zahtijevaju i da budu obuhvaćeni dijalogom Beograda i Prištine, a od međunarodne zajednice traže da se aktivno uključi u rješavanje problema u općinama Preševo, Bujanovac i Medveđa pritiskom na vlasti u Srbiji da poštuju prava Albanaca i da se u procesu eurointegracija "ponašaju europski".
Beogradu je upućen zahtjev da se pripadnici žandarmerije povuku sa juga Srbije, a zatraženo je i da se ukloni spomenik koji je u studenom 2012. godine kod sela Lučane, pored Bujanovca, podignut pripadnicima srbijanske vojske i policije koji su poginuli tijekom oružanih sukoba s OVPBM na jugu Srbije.
U međuvremenu, stajalište službenog Beograda je da sigurnosna situacija na jugu Srbije nije ugrožena i "ne ovisi o uklanjanju jednog spomenika".
Srbijanski premijer Ivica Dačić izjavio je da uklanjanje nelegalno postavljenog spomenika ne samo pripadnicima OVPBM, već i pripadnicima OVK koji su poginuli na Kosovu, "unutarnja stvar Srbije", što su mu, kako je rekao, poručili i strani veleposlanici s kojima se nedavno sastao upravo u povodu spomenika u Preševu.
Spomenik pripadnicima paravojne postrojbe OVPBM u središtu Preševa postavljen je u studenom 2012. godine, a uklonjen u nedjelju rano ujutro bez incidenata, nakon što je prethodno Beograd lokalnim vlastima dao rok da ga same uklone prije 17. siječnja, kad je u Bruxellesu održan četvrti krug razgovora Beograda i Prištine.
Uklanjanje spomenika izazvalo je, međutim, incidente na Kosovu, izvijestili su srbijanski mediji. U nedjelju navečer bačena su dva "molotovljeva koktela" na zgradu općine u sjevernoj Kosovskoj Mitrovici, dok je Kosovska policijska služba (KPS) spriječila Albance da napadnu srpski manastir u Đakovici, a u selu Klokotu je oskrnavljeno pravoslavno groblje.
Kako su u ponedjeljak ujutro javile srbijanske agencije s Kosova, srpska groblja oštećena su i u kosovskim selima Prilužje, Miloševo i Plemetina.
Vicepremijer Aleksandar Vučić u ponedjeljak je izrazio uvjerenost da nakon uklanjanja spomenika u Preševu neće biti prekinut dijalog Beograda i Prištine u Bruxellesu jer Srbija, kako je rekao, nije učinila ništa što vodi eskalaciji sukoba već želi poštivanje zakona na cijelom teritoriju Srbije.