Štrajkovi su proglašeni zbog najava smanjenja plaća, no vlada RS je u međuvremenu nametnula uredbu o obvezatnom minimumu procesa rada, dok je općinski sud u Širokom Brijegu u ponedjeljak štrajk nastavnika u Zapadnohercegovačkoj županiji, započet prošlog tjedna, proglasio nezakonitim. Nastavnici u osnovnim školama ipak su odlučili nastaviti štrajk pa nastave nije bilo ni u ponedjeljak, dok se u školama na području RS nastava djelomice odvijala sa satovima skraćenim na 30 minuta.
U entitetskim pravosudnim tijelima, prema podacima sindikalnih udruga, u utorak je štrajkalo oko 70 posto zaposlenih, a rad je prekinuo i dio zaposlenih u Ministarstvu unutarnjih poslova.
MUP RS svojim je zaposlenicima nametnuo obvezu da se posebno registriraju ako žele štrajkati, što su u sindikatima također protumačili kao oblik pritiska. IZ MUP-a je u utorak priopćeno kako se od nešto više od 6700 zaposlenih njih tek 61 predbilježilo da će štrajkati.
Vlada RS u ponedjeljak je optužila sindikate da stupanjem u štrajk krše zakon, a ministar prosvjete Anton Kasipović je učitelje i nastavnike označio odgovornima za manipuliranje djecom.
Iz sindikata su takve optužbe odlučno odbacili ističući kako je upravo vlada ta koja krši zakon jer zaposlenima uskraćuje njihovo pravo na štrajk, a sindikate izlaže političkom pritisku.
Plaće proračunskih korisnika u RS ove bi godine trebale biti smanjene za deset posto što su sindikati ocijenili neprihvatljivima.