Kako je priopćeno nakon sjednice Vijeća ministara, održane u Sarajevu, prijedlog izmjena zakona utvrđen je većinom glasova ministara, no o njemu se nije očitovalo Ministarstvo prometa i komunikacija koje je za to po zakonu nadležno.
Bevanda je već ranije pokušavao staviti ovakav prijedlog zakona na dnevni red Vijeća ministara, no iz Ministarstva prometa i komunikacija tome su se usprotivili uz konstataciju kako "pitanje tv programa na hrvatskom jeziku i uopće djelovanja javnog RTV servisa valja promatrati s aspekta struke, a ne politike". Naveli su i kako "ne žele dopustiti nepotrebno podizanje političkih tenzija oko ovog pitanja".
Prijedlog zakona o uspostavi posebnog programa na hrvatskom jeziku koji bi djelovao unutar javnog RTV sustava temeljen je na odluci Doma naroda parlamenta BiH donesenoj još 2008. godine na poticaj HDZ BiH i HDZ 1990. U tim su strankama ocijenili kako je hrvatski jezik zapostavljen u programima postojećih javnih emitera.
Ovime se praktično uspostavlja četvrti javni emiter u BiH, uz postojeću radio-televiziju na državnoj (BHRT) te na entitetskim razinama (RTV FBiH i RTRS).
Za financiranje novog emitera, koji bi imao sjedište u Mostaru, planirano je izdvajanje 20 posto iznosa koji se u cijeloj zemlji prikupi na temelju RTV pristojbe.
Nastojanja da se što prije izradi zakonski okvir za uspostavu televizijskog programa na hrvatskom jeziku ranije su dovela do sukoba između ministarstva prometa, na čijem je čelu Damir Hadžić iz Socijaldemokratske partije BiH (SDP), i čelnika Vijeća ministara Vjekoslava Bevande, a suzdržanost prema ovoj ideji iskazalo je i Ministarstvo financija u kojemu dvoje kako je u planiranju pokretanja hrvatskog televizijskog programa bilo propusta pri utvrđivanju potrebnih izvora za njegovo financiranje.