Dow Jones indeks oslabio je 0,16 posto, na 13.391 bod, dok je S&P 500 pao 0,21 posto, na 1.459 bodova, a Nasdaq indeks 0,38 posto, na 3.100 bodova.
Zahvaljujući dogovoru između republikanaca i demokrata o smanjivanju proračunskog deficita, u prethodna dva trgovinska dana S&P 500 indeks skočio je snažnih 4,3 posto, stoga se konsolidacija cijena dionica očekivala.
Euforija je splasnula i zbog toga što demokratima i republikancima idućih mjeseci predstoje daljnji naporni pregovori po pitanju smanjivanja proračunskih rashoda i dozvoljene razine državnog zaduživanja.
Ulagače je pokolebao i zapisnik s posljednje sjednice američke središnje banke koji je pokazao da nekoliko čelnika Feda smatra da bi se programi otkupa imovine trebali smanjiti ili sasvim ukinuti do kraja 2013. godine, dok drugi zagovaraju nastavak vođenja takve politike.
Fed već godinama vodi vrlo popustljivu monetarnu politiku. Osim što je ključne kamatne stope srezao na rekordno niske razine, služi se i programima otkupa državnih, kao i obveznica temeljnih na hipotekama kako bi smanjio dugoročne kamatne stope i tako potaknuo kreditiranje i rast gospodarstva.
Zahvaljujući među ostalim i tome, lani je S&P 500 indeks porastao 13,4 posto. Kada bi Fed ukinuo te programe za povećanje likvidnosti na financijskim tržištima, smanjila bi se sklonost ulagača rizičnijim investicijama, kao što su dionice.
U većini sektora cijene su dionica jučer pale, a jedan od dobitnika bio je trgovački sektor, jer je nekoliko trgovačkih lanaca izvijestilo o boljoj nego što se očekivalo prodaji tijekom blagdanske potrošačke sezone. Zahvaljujući tome, S&P indeks trgovačkog sektora ojačao je 0,4 posto.
I na europskim se burzama jučer trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,33 posto, na 6.047 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,29 posto, na 7.756 bodova, a pariški CAC 0,34 posto, na 3.721 bod.