Londonski FTSE oslabio je do podneva 0,43 posto na 5.900 bodova, dok je pariški CAC bio u plusu 0,35 posto i iznosio 3.632 boda. Frankfurtska burza nije radila.
Političari u SAD-u pripremaju se za posljednju rundu pregovora o izbjegavanju fiskalne krize koja bi mogla povući najveće svjetsko gospodarstvo u recesiju. Nada da će danas biti postignut ikakav dogovor uglavnom je izblijedila, a nedostatak panike na tržištima odražava očekivanja da će dužnosnici pronaći rješenje početkom Nove godine.
U ponedjeljak u ponoć ističe rok za dogovor o američkom proračunu, iako vlada može u 2013. donijeti zakon kojim retroaktivno sprječava fiskalnu krizu, što se smatra politički lakšim rješenjem.
Čelnik većine u Senatu Harry Reid izjavio je da će se Senat ponovno okupiti u ponedjeljak kako bi nastavio pregovore, ali i da su dalje prisutne značajne razlike između dviju strana.
"S obzirom da postoji povećana vjerojatnost da se neće postići dogovor, fiskalna litica bit će veliko pitanje i čim se duže bude povlačilo to će više nervirati ulagače", kazao je Ishak Siddiqi, tržišni strateg iz tvrtke ETX Capital.
Siddiqi je dodao da bi neuspjeh pregovora mogao gurnuti cijene dionica prema dolje. "Obujam trgovine je vrlo slab i ulagači će vjerojatno ubrati dobit na cikličkim dionicama", rekao je.
Trgovanje je smanjeno na brojnim europskim burzama, kao što su francuska, nizozemska, španjolska i britanska koje danas rade skraćeno, dok su one u Njemačkoj, Italiji, Austriji, Danskoj, Norveškoj, Švedskoj i Švicarskoj zatvorene.