Dow Jones indeks porastao je 0,87 posto, na 13.350 bodova, dok je S&P 500 skočio 1,15 posto, na 1.446 bodova, a Nasdaq indeks 1,46 posto, na 3.054 boda.
Zahvaljujući nadi ulagača da će se izbjeći automatsko smanjenje proračunskih rashoda i povećanje poreza, koje bi američko gospodarstvo moglo uvesti u recesiju, S&P 500 indeks skočio je više od 1 posto drugi dan zaredom. Takav dvodnevni rast nije zabilježen još od srpnja.
U pregovorima je predsjednik Barack Obama ponudio republikancima ustupke po pitanju poreza i proračunskih rashoda na socijalne programe, dok su republikanci pristali na produljenje poreznih olakšica onima koji zarađuju manje od milijun dolara godišnje.
John Boehner, vođa republikanaca u Kongresu, poručio je da vjeruje da će dogovor biti postignut u roku, no demokrati, koji imaju većinu u Senatu, izrazili su zabrinutost zbog rezanja izdataka za socijalne programe.
I jučer je, kao i dan prije, među najvećim dobitnicima bio financijski sektor. S&P indeks tog sektora skočio je 1,5 posto, dok su u tehnološkom sektoru cijene u prosjeku porasle 1,7 posto.
Pod pritiskom su se, pak, našli proizvođači oružja jer su, nakon pokolja dvadesetoro djece i šestoro odraslih u Newtownu, sve glasniji zahtjevi za strožom kontrolom prodaje oružja.
Zbog toga je, primjerice, cijena dionice Smith and Wessona jučer pala 10 posto, uz rekordan obujam trgovanja. Unatoč tome, cijena te dionice i dalje je u plusu više od 70 posto u odnosu na početak godine.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,40 posto, na 5.935 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,64 posto, 7.653 boda, a pariški CAC 0,29 posto, na 3.648 bodova