ZAGREB - Pravi efekti uvođenja stope PDV-a od 5 posto na kruh i mlijeko i neke druge proizvode vidjet će se u drugoj polovici mjeseca, neke su tvrtke potvrdile da su korigirale svoje cijene za manje iznose, iz nekoliko trgovačkih lanaca naveli su kako povećanja cijena ključnim i najprodavanijim artiklima u grupi pekarskih i mliječnih proizvoda do daljnjeg neće biti, dok predstavnici sindikata smatraju da su poskupljenja neizbježna. Proizvođač pekarskih proizvoda, tvrtka Mlinar potvrdila je da je podigla cijene svoga kruha i osnovnih vrsta peciva za pet posto, uslijed ukidanja nulte stope PDV-a i uvođenja stope od 5 posto. Radi se, kažu u Mlinaru, o korekciji u prosjeku od 10 do 20 lipa. U udruženju Žitozajednica očekuju kako će nakon uvođenja stope PDV-a od 5 posto najvjerojatnije doći do rasta cijene kruha i osnovnih vrsta peciva za taj iznos, a napominju kako je riječ o malim iznosima koji neće predstavljati osjetniji udar na potrošače. U Croatiastočaru su ponovili kako će uvođenjem stope PDV-a od 5 posto za mlijeko vjerovatno doći do određenih korekcija, no kako će odluku o tome donijeti svaka tvrtka za sebe, a korekcije bi se mogle kretati od 20 do 30 lipa. Poskupljenja su neizbježna, kaže predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever. Smatra da pekari i mljekarska industrija više nemaju prostora za unutarnje uštede te da će povećane troškove energije i sirovina preliti na potrošače. Nominalno, poskupljenja neće biti velika i iznosit će nekoliko desetaka kuna mjesečno, ali pribroje li se prethodnim dizanjima cijena struje, plina, grijanja, hrane i drugih, poskupljenje kruha i mlijeka mogla bi biti kap koja prelijeva čašu, kaže Sever koji upozorava da plaće i mirovine nisu pratile povećanje troškova života.
ZAGREB - Tekući račun platne bilance Hrvatske u trećem je tromjesečju prošle godine zabilježio suficit u iznosu od 2,6 milijardi eura, što je 112,5 milijuna eura, ili 4,5 posto veći suficit u odnosu na treće tromjesečje 2011. godine, a ponajviše je to posljedica pada deficita na računu roba te rasta suficita na računu usluga i to ponajprije zbog rasta prihoda od turizma, pokazuju preliminarni podaci Hrvatske narodne banke (HNB). Ukupno je pak u prva tri tromjesečja prošle godine zabilježen suficit tekućih transakcija hrvatske platne bilance od 652,2 milijuna eura, što je porast za 134 milijuna eura, ili za 25,9 posto u odnosu na devet mjeseci 2011. godine. Na kretanja tekućeg računa platne bilance uobičajeno najviše utječu kretanja na računu roba te na računu usluga i to posebice u trećem tromjesečju, u vrijeme glavne turističke sezone. U trećem je kvartalu prošle godine na računu roba zabilježen deficit u iznosu od 1,5 milijardi eura, što je 3,5 posto manji deficit nego u istom razdoblju 2011. godine. Suficit pak na računu usluga u trećem je tromjesečju 2012. iznosio 4,3 milijarde eura, što je u odnosu na isto razdoblje godine prije rast za 3,4 posto. Taj je rast ponajprije pod utjecajem kretanja na podračunu putovanja kod kojeg se u razdoblju srpanj-rujan prošle godine bilježi višak u iznosu od 4,1 milijardu eura, što je 2,5 posto ili oko 100 milijuna eura više nego u istom razdoblju 2011. godine. Pritom su prihodi od putovanja, odnosno turizma u trećem tromjesečju 2012. godine iznosili 4,3 milijarde eura, što je 123 milijuna eura, ili 2,9 posto više nego u trećem kvartalu 2011.
ZAGREB - Unatoč gospodarskoj krizi i povećanju broja nezaposlenih, na portalu MojPosao prošle je godine objavljeno preko 14.000 natječaja za slobodna radna mjesta, što je povećanje od 17 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, objavio je danas MojPosao. Najtraženija zanimanja u 2012. bila su: konobar, prodavač, kuhar, programer, prodajni predstavnik, knjigovođa, komercijalist, frizer, administrator i terenski komercijalist. Najveća ponuda i potražnja zabilježena je u prodaji (trgovini) - 24 posto oglasa i 30 posto životopisa, turizmu i ugostiteljstvu - 18 posto oglasa i 18 posto životopisa, te u administrativnim zanimanjima - 9 posto oglasa i 22 posto životopisa. S obzirom na vrstu zaposlenja, u 2012. je objavljeno ukupno 52 posto oglasa za stalno zaposlenje, što je 3 posto manje nego u 2011. Također, 52 posto oglasa pružalo je mogućnost zaposlenja na određeno vrijeme. U 13 posto objavljenih oglasa tražili su se honorarni djelatnici, a 6 posto oglasa odnosilo se na studentske poslove. Takvi pokazatelji naznačuju skorašnju fleksibilizaciju tržišta rada koja se planira uvesti izmjenama Zakona o radu, ocjenjuje MojPosao. S druge strane, 96 posto posloprimaca bilo je zainteresirano za stalni posao, no više od polovice ih je bilo zainteresirano i za honorarni rad (57 posto).
ZAGREB - Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) odbacila je inicijative tvrtki Cityex i A1 Direkt iz Zagreba za pokretanjem postupka protiv Hrvatske pošte zbog zlouporabe vladajućeg položaja primjenom predatorskih cijena, utvrdivši da te tvrtke Hrvatska pošta nije ni mogla isključiti s tržišta budući da mu one tada nisu bile konkurenti na tržištu univerzalnih poštanskih usluga, jer tada nisu imale zakonom propisanu dozvolu za obavljanje tih usluga. Agencija je u obzir uzela i činjenicu kako je HP kao javni operator imao isključivo pravo na obavljanje rezerviranih univerzalnih usluga do 31. prosinca 2012., nakon čega je nastupila liberalizacija tržišta poštanskih usluga, objavio je AZTN na svojim web stranicama. Cityex i A1 Direkt naveli su da je Hrvatska pošta (HP) na adrese većeg broja banaka i telekom operatora uputila ponudu s predatorskim cijenama, nižim i do 50 posto u odnosu na postojeće i trenutno važeće zakonite cijene. Tvrde da HP time, kao subjekt u državnom vlasništvu i s pretežitom tržišnom snagom, pa i monopolom na dio usluga, narušava tržišno natjecanje putem netransparentnih cijena s ciljem zadržavanja odnosno povećanja svoje tržišne snage i istiskivanja ostalih sudionika s tržišta. Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja utvrdila je kako je riječ o vrlo detaljno uređenom tržištu Zakonom o poštanskim uslugama koji razlikuje tržište univerzalnih i ostalih poštanskih usluga, pri čemu su univerzalne i usluge unutar toga posebno rezervirane i pripadaju u zaštićenu sferu javnog interesa, dok se ostale poštanske usluge, među njima i usluge s dodanom vrijednosti, nalaze na potpuno otvorenom i u cijelosti liberaliziranom tržištu.
ZAGREB - Prvog dana trgovanja u ovoj godini dionički indeksi Zagrebačke burze porasli su za više od 1,3 posto, Crobex je porastao za 1,32 posto, na 1.763,45 bodova, a Crobex10 za 1,63 posto, na 987,38 bodova. Redovni promet na Burzi iznosio je 11,8 milijuna kuna, pri čemu su se na listi milijunaša našle dvije dionice - AD Plastika i Ericssona Nikola Tesla. Dionica AD Plastika protrgovano je za 1,5 milijuna kuna, a cijena im je porasla za 1,64 posto, na 108,45 kuna. Uz rast cijene za 2,17 posto, na 1.414,99 kuna, dionica Ericssona Nikole Tesle je protrgovano za 1,16 milijuna kuna. Rast cijene od 3,54 posto, na 555 kuna, ostvarila je dionica Atlantic grupe, uz promet od 928,3 tisuće kuna. Promet od 870,7 tisuća kuna imala je dionica HT-a, čija je cijena porasla za 2,08 posto, na 201,30 kuna. Dionicama Konzuma ostvaren je promet od 678,2 tisuće kuna, a cijena im je pala za 1,38 posto, na 142 kune. Trgovanje dionicama Konzuma bilo je danas obustavljeno do 13 sati, a nakon što je koncern Agrokor izvijestio o stjecanju dionica Konzuma i nastanku obveze objavljivanja ponude za preuzimanje.